Mobil

HTC 'One XL' - İnceleme

Sizler için HTC One X'in yeni rakibini inceledik!


Öncelikler HTC One XL'ın One X'e benzediğini belirtmemiz gerekiyor. Benzer özelliklerinin yanında bazı kilit özellikleri farklılık gösteriyor. HTC One X'in tasarım, multi medya gibi özellikleri hakkında geniş bilgi için HTC One X incelemesine göz atabilirsiniz.

HTC One XL One X'in büyük kardeşi mi? HTC One X'ten ne gibi farklılıkları var? Hep birlikte inceleyerek bu soruların cevabını bulmaya çalışalım. Bu yılın 4G üyelerine HTC One XL da ekleniyor. Türkiye'de şimdilik 4G LTE sistemi olmasa da, telefonun 4G dışında bir çok avantajı bulunuyor.

Fiziksel olarak telefonların tasarımı neredeyse aynı. One XL daha koyu bir gri renge sahip, One X ise beyaz. 8.9mm ve 129 g ağırlık ile aynı ölçülere sahip. En önemlisi de One X'te incelediğimiz LCD ekranın aynısını One XL da kullanıyor.

Renkler canlı ve siyah kısımlar keskin ve koyu. 1280x720 piksel ekran çözünürlüğü işini  iyi yapıyor. One XL'ın en büyük dezavantajı mikro SD kart girişi bulunmuyor ve batarya değiştirilemiyor.

Şimdi asıl konuya gelecek olursak One XL ve One X arasındaki en büyük fark performans ve 4G bağlantı sistemi.  Ancak şunu belirtmeliyim ki HTC One X NVIDIA Tegra 3 dört çekirdekli işlemci bulundururken One XL Qualcomm S4 çift çekirdekli işlemciye sahiptir.

Rakamlara baktığımızda hızlı bağlantı için yavaş işlemci mi sorusu sorduğunuzu duyar gibiyim. Ancak durum bundan biraz farklı. 4G LTE sistemi için bu işlemci daha hızlı performans sunuyor.

Ekran parlaklığı 455 Candela, parlaklık değeri güneş ışığında başarılı performans sergiliyor. One XL NFC desteğine de sahip ve normal bir HDMI girişi bulundurmuyor. Ayrıca Android 4.0 işletim sistemini kullanıyor.

Hep birlikte Benchmark testlerini inceleyerek bunu kanıtlayalım. Bu resimde HTC One X ve XL'ın tarayıcı hızlarının karşılaştırılmasını görüyoruz. BaseMark Open GL ile test edildiğinde de One X'in neredeyse iki katı hızda çalışıyor. One XL bu konuda neredeyse yılın performansını sergiliyor. Vellamo testinde de Galaxy S 3 ve HTC One X'i gölgede bırakıyor.

Kamera özellikleri hemen hemen aynı performansta diyebiliriz. Güneş ışığında olumlu sonuç veriyor. 8 mega piksel kamerası iyi bir netlik ve muhteşem renkler sunuyor. Hareket halindeki çekimlerde diğer HTC telefonlarla karşılaştırıldığında çok daha iyi performans sağlıyor.

Ancak düşük ışık altında çekilen resimler için aynı şeyleri söyleyemiyoruz. 1080p kamera kayıt kapasitesiyle kaliteli videolar çekilebiliyor.

Batarya ömrüne bakacak olursak HTC One X'i geride bıraktı fakat yılın telefonu olan Samsung Galaxy S 3 bu konuda hala açık ara farkla lider konumunda. One X ile arasında yaklaşık  1 saat fark oluşuyor. 4G hızı bu yılın son teknoloji cihazlarına kıyasla çok iyi performans sergiliyor. Büyük uygulamaların indirilmesi gibi durumlarda 50Mbit'e kadar çıkabiliyor.

gibi One XL da HTC'nin amiral gemisi olmaya aday. Çift çekirdekli işlemci sizi yanıltmasın daha iyi web performansı istiyorsanız seçiminizi One XL'tan yana yapabilirsiniz.Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.