Mobil

HTC Tizen'li telefon üretiyor!

HTC, Tizen İşletim Sistemine sahip ilk akıllı cep telefonunun çalışmalarına başladı.

HTC Tizen'li telefon üretiyor!

Bildiğiniz üzere Google firması Motorola'yı satın aldı. Google'ın mobil pazarında ilerleyen dönemlerde Motorola ile yürümeyi seçeceğinin haberlerinin dolaşması ve Oracle ile Android arasında yaşanan davalar telefon üreticilerini endişelendirmeye başladı.

1337762523_a4a6d4e548tizen2.jpg.jpg

Durum böyle olunca Samsung ve Intel işbirliği ile hazırlanan Tizen İşletim Sistemi bu noktada devreye girip söz konusu olmaya başladı.

Tizen İşletim Sistemine Asus ve Acer firmalarının sıcak baktığı herkes tarafından zaten biliniyor. Şimdi bu isimlerin arasına dev telefon firması HTC'de katılıyor. Hatta HTC, dahada ileri giderek Tizen İşletim Sistemine sahip ilk akıllı cep telefonunun çalışmalarına başladı bile.

1337762536_samsung-will-merge-bada-os-with-the-linux-based-tizen-os.jpg

Tizen İşletim Sistemi gücünü direkt çekirdekten alıyor ve Android İşletim Sistemi gibi bir yapıya sahip. Ayrıca bu sistem açık Kaynak Kodlu olarak hazırlanıyor. Bu özelliğiyle cihazdaki hız normal bir Android Telefondan kat kat daha fazla oluyor.

Tizen işletim sistemindeki bu avantajların yanı sıra Android İşletim Sistemi için yazılan uygulamaları destekleyecek ve kullanıcının Android uygulamalarını kurmalarına izin verecek. Bu avantajları ile birlikte Tizen İşletim Sistemi önümüzdeki yıllarda oldukça popüler olacak gibi görünüyor.

Android'e alternatif olarak HTC firması, bu yılın sonuna kadar Tizen işletim sistemi ile çalışan bir akıllı telefon üretmeyi ve pazara sunmayı planlıyor. Bu işletim sistemini geliştiren Samsung firmasının da Tizen işletim sistemi ile çalışan telefonlarını yılsonuna kadar piyasaya süreceği söyleniyor.

Tizen işletim sistemi çift çekirdekli işlemci ve HD Amoled Plus ekran denemelerinden başarı ile geçti. Gün geçtikçe gelişen Tizen 2013 yılında pazarda büyük bir rekabet başlatacak gibi görünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.