Mobil

HTC Ultrapiksel teknolojisinden vaz mı geçiyor?

HTC son dönem amiral gemisi modellerde Ultrapiksel kamera kullanmaması bu iddiaları beraberinde getiriyor.

HTC Ultrapiksel teknolojisinden vaz mı geçiyor?

HTC, One M7 modelinde Ultrapiksel kamera teknolojisine yer verdi. One Max ve One M8’de de söz konusu kamera teknolojisinin kullanımı sürdü. One M7’nin kamera yeteneklerine göz attığımızda sıklıkla 4MP Ultrapiksel’i gördük. Ultrapiksel mobil dünyasında yeni bir teknoloji olsa da, 4MP ifadesi günümüzdeki 20.7MP’e çıkan mobil kameralar karşısında yetersiz kalıyordu. Fotoğraf çekiminde elbette ki her şey megapiksel değil fakat günümüz kullanıcılarının büyük bölümünde “Megapiksel ne kadar büyükse o kadar daha iyi fotoğraf çekilir” algısı yerleşmiş durumda.

HTC ısrarla Ultrapiksel kameranın daha fazla ışık aldığını, daha büyük piksellere sahip olduğu anlatmaya çalışsa da bu algıyı kırmak imkansız gibi görünüyor. Piksel boyutunun büyüklüğü daha fazla ışık toplamayı sağlarken, One M7 ya da One M8 özellikle düşük ışık koşullarında net görüntüler çekebiliyor. One M7 ya da One M8’de kullanılan Ultrapiksel kameranın en büyük dezavantajı ise zoom yaparken ortaya çıkıyor. Görüntü daha az piksele sahip olduğu için yakınlaştırmada detaylar hemen kayboluyor.

HTC’nin One M8’de Ultrapiksel kamerayı 8MP çözünürlüğe çıkarması bekleniyordu fakat bu gerçekleşmedi. Buna bağlı olarak kullanıcılardan tepkiler de geldi.

Son dönemdeki gelişmelere baktığımızda “Tayvanlı üreticinin üst sınıf modellerde Ultrapiksel kamera teknolojisinden vaz mı geçti?” sorusu akıllı gelmiyor değil. One M8’e benzer bir tasarım sunan ancak plastik kasa kullanılan One E8’de Ultrapiksel kamera yerine 13MP’lik bir sensör kullanan HTC, Butterfly 2 modelinde de çift kamera modülüne rağmen 13MP’lik kamera kullandı. 

Gelen haberlere göre HTC yine çift kamera sistemine sahip One M8 Eye modelini hazırlıyor ve iddiaya göre One M8 Eye’da 13MP’lik bir sensör kullanılacak.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce HTC Ultrapiksel teknolojsinden vazgeçmeli mi?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.