Huaewei ve Apple kıyaslamasında lider belli oldu!

Huawei'nin ABD ambargosu ile yaşadığı zorlukların ardından Apple ve Huawei arasındaki rekabetin kazananı belli oldu. İşte detaylar.

Huaewei ve Apple kıyaslamasında lider belli oldu!

Analist Ming-Chi Kuo, Apple'ın tedarikçilerinin Çin'de iPhone 14 serisine artan talep beklediğini bildirdi. Kuo konuyla ilgili olası bir açıklama da sunuyor. Apple, Huawei'nin 5G pazarından zorunlu çıkışından en iyi şekilde yararlanıyor gibi görünüyor. Huawei'nin yaşadığı zorluklar Apple'ı çok az rekabet ortamında Çin'deki üst düzey pazarda baskın oyuncu olarak bıraktı.

iPhone 14 serisi hakkında beklenmeyen açıklama!

Huaewei ve Apple kıyaslamasında lider belli oldu! - Resim : 1

Vanilya iPhone 13, Ekim ve Aralık aylarında olduğu gibi Ocak ayında da Çin'de en çok satan bireysel modeldi. Genel olarak iPhone 13 serisi oldukça başarılı olmuştu. Önceki rakamlar talebin iPhone 14 için daha da yüksek olacağını ortaya koyuyor.

Çin, Huawei'nin eski pazar pozisyonlarını devralan Honor da dahil olmak üzere birinci sınıf 5G telefonlar sunan yerli markalara sahip. Ancak görünen o ki, yerli (ya da yabancı) şirketlerin hiçbiri, Huawei'nin geçmişte yaptığı ve Apple'ın şimdi yaptığı gibi kendilerini lider premium marka olarak konumlandırmayı başaramadı.

Huawei'nin ABD tarafından yediği engeller göz önüne alındığında lider konumunda Apple yer alıyor gibi görünüyor.  Özellikle iPhone 14'ün benzersiz tasarımı ile beklentileri yükselten Amerikalı teknoloji devi yeni serisiyle rakip tanımayacak. Artan maliyetlere rağmen global pazarlarda lider olan Apple yeni serisiyle de ortalığı yıkmaya geliyor desek yanlış olmaz.