Huawei 5.5G için büyük adımlar atıyor

Huawei, 5G'nin beşinci yılına girerken daha da ileriye gitmeyi hedefliyor. Şirketin 5.5G ile ilgili büyük planları var.

Huawei 5.5G için büyük adımlar atıyor

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, ülkede 5G'nin ticari olarak kullanılmasının beşinci yılını kutlamak amacıyla bir forum düzenledi. Bu forum, Çin’in 5G geliştirme alanında elde ettiği başarılara dikkat çekti ve dünyanın en büyük 5G ağına sahip olduğunu vurguladı. Şu anda Çin’de 3,7 milyondan fazla 5G baz istasyonu ve 889 milyon kullanıcı bulunuyor.

Foruma damgasını vuran konulardan biri, 5G'nin bir sonraki evrimi olan 5G-A, yani 5.5G oldu. Huawei’nin yöneticilerinden Cao Jibin, 5G-A'nın ağ yeteneklerinde hız, gecikme ve konumlandırma gibi alanlarda önemli iyileştirmeler sağlayacağını belirtti.

Bu gelişim, yapay zeka asistanları ve büyük veri işleme gibi ileri teknolojiler için daha hızlı ve daha stabil bağlantılara duyulan artan ihtiyaçla yönlendiriliyor. 5G-A, mevcut teknolojinin on katı bant genişliği ve gecikme süresi vaat ediyor. Ayrıca, metre altı algılama ve santimetre düzeyinde konumlandırma yetenekleri sunuyor.

Geleceğe yönelik bakış açısıyla, Cao Jibin, özellikle yapay zeka uygulamaları için bilgi işlem gücüne olan talepte büyük bir artış öngörüyor. Veri merkezlerini yapay zeka süper bilgisayarlarına dönüştürmek için bilgi işlem, depolama ve ağın entegre edilmesini öneriyor. Çip üretiminde bazı sınırlamaların olduğunu kabul etmekle birlikte, çeşitli sektörler arasındaki iş birliğiyle ağ altyapısının optimize edilebileceğini belirtiyor.

Forum, 5G-A'nın tam potansiyelini ortaya çıkarmak için sektör genelinde iş birliği çağrısıyla sona erdi. Bu, politika desteği, sürekli yenilikçilik ve teknoloji zinciri boyunca ortaklıkların teşvik edilmesini içeriyor.

Gelecekte, çeşitli senaryolarda “tam bağlantı” sağlamak ve akıllı fabrikalar, bağlantılı araçlar ve düşük irtifa ekonomisi gibi alanlarda uygulamalar aracılığıyla trilyon dolarlık bir endüstri yaratmak hedefleniyor. Önümüzdeki yıllarda Çin’in 5G programının nasıl şekilleneceğini hep birlikte göreceğiz.