Mobil

Huawei ABD’ye meydan okudu! Kaybeden Amerika olacak!

Teknoloji sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan Huawei sonunda sessizliğini bozdu. İşte konu hakkındaki detaylar.

2018’den bu yana ABD ve Çin arasında devam eden bir ticaret savaşı mevcut. Trump hükümeti bu bağlamda ilk olarak Çinli ZTE firmasını hedef tahtasına koymuştu. ZTE’nin ardından sıra Huawei’ye geldi. Geçtiğimiz yıldan günümüze Huawei tarafına sert yaptırımlar uygulanmakta. Fakat Çinli üretici Trump hükümetinin her hamlesini bir şekilde geri püskürtmeyi başardı.

Huawei ABD’ye meydan okudu! Kaybeden Amerika olacak!

ABD’nin son hamlesi ise dünya çapındaki çip üreticisi TSMC üzerinden geldi. Tayvan kökenli çip üreticisi TSMC Huawei’den sipariş alımını durdurduğunu açıkladı. Bu hamle sonrası Çin hükümeti devreye girmiş ve Çin’deki SMIC isimli çip üreticisine büyük miktarda yatırım yaparak TSMC’ye alternatif olmasını sağlamıştı.

Bu gelişmeler sırasında sessizliğini koruyan Huawei yetkililerinin ilk açıklama geçtiğimiz gün geldi. Huawei’nin önemli isimlerinden Andy Purdy Bloomberg’e verdiği demeçte kaybedenin ABD olacağını söyledi.

Purdy, ABD’nin bu yaptırımlarını bir şekilde aştıklarını dile getirdi ve önümüzdeki süreçte bütün Çin’li üreticilerin ABD merkezli şirketlerin tekelinden kurtulacağını belirtti.

Huawei’nin yetkili ismi ABD merkezli teknoloji şirketlerinin bu yüzden müşteri kaybı yaşayacağını ve milyonlarca kişinin işsiz kalacağını da sözlerine ekledi.

Purdy Çin hükümetinin Çin’de üretim yapan ABD merkezli şirketlere yaptırım kararı alabileceğini de hatırlattı. Bilindiği üzere pek çok ABD merkezli şirketin üretim tesisi Çin’de bulunuyor. Bunların başında da Apple geliyor.

Kısaca özetlemek gerekirse Huawei, Trump hükümetinin son hamlelerinden sonra uzun vadede kaybedenin ABD olacağını savunuyor. Haksız da sayılmazlar. Peki sizlerin bu konudaki düşünceleri neler? Bizlerle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Borem
Dik dur Huawei yavaş yavaş zirveye
Cevapla
burak
Abd sonuna kadar haklı
Cevapla
Hasan
ABD iyi yapiyor yeni arayışlar ortaya çıkıyor. Bu da alternatifi oluşması için çok iyi.
Hasan
Dinsizin hakkından imansız gelir diye bi ata sözü var tam olarak buraya uyumlu yiyin birbirinizi ben sony yi istiyorum geri başka marka düşünmüyorum başlarım amerşlasına çinine japon olsun çamurdan olsun ha sony de Android kullanıyor diyenler olacaktır oda amerakn malı ama herşeyde Amerikan parmağı yokmu
Cevapla
Hakan
Kaybedenin ABD olacağı kesin, bir müddet siyasi olarak baskı uygular oda zaten ekonomik olarak bitik olan ülkelere uygular, onlarda farkına vardığında yapacağı bir şey kalmaz. Her ne kadar her şeyi üretebiliyor olsa da Çin büyük bir pazar, ilişiği sürdürenler kazanır.
Cevapla
Everest TEPESI
Seçimlere 5 ay kaldı trump yolcu olacak gelen kim olursa olsun cin ile arasını duzeltir.
Ersoy
Tüketici kaybeder.rakamlar fırlar apple ürünleri uzak doguda üretilmez ise fabrikaları felan kapatılıp ambargo uygulanırsa pahalı olan rakamlar daha pahalılasır.avrupada yada baska ülkede maliyetler yüksek olur işçi enerji vs ama yinede kaybeden tüketici olucak.birde avrupa ve bircok ülkede sözleşmeyle telefon alma durumı var uygun fiyatlara geliyo türkiye gibi degil yapıstırmıyolar halka
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.