Mobil

Huawei bir kez daha ABD ile karşı karşıya!

Trump hükümeti bir kez daha Huawei'yi radarına aldı. Bu seferki plan Huawei ve TSMC arasındaki işbirliğini sekteye uğratmak. İşte detaylar.

Huawei bir kez daha ABD ile karşı karşıya!

2019'a damga vuran başlıklardan birisi de Huawei ve ABD arasındaki gerilimdi. Bilindiği üzere Trump hükümeti Huawei'yi Çin hükümetine bilgi sızdırmakla suçlamıştı. Nitekim bu suçlamalar karşısında da Huawei ve ABD merkezli şirketler arasındaki ipler gerilmişti.

Huawei bir kez daha ABD ile karşı karşıya!

Hali hazırda Huawei'nin yeni çıkan modellerinde Google servisleri yer almıyor. Bu Çinli tüketiciler için çok önemli sayılmaz. Çünkü zaten Çin'de Google çatısı altındaki tüm hizmetlerin kullanımı yasak. Lakin iş global pazara geldiğinde bu durum Huawei'ye zarar veriyor. 

Huawei bir kez daha ABD ile karşı karşıya! - Resim : 1

Tabi ki bu işten tek zarar gören Huawei değil. Keza Google da Huawei ile olan durumun düzeltilmesi için Trump hükümetine ricada bulunmuştu. Fakat bu çaba da sonuç getirmedi.

Her ne kadar Trump hükümeti şu aralar koronavirüs salgınıyla uğraşıyor olsa da Huawei dosyasını tamamen rafa kaldırmış değiller. Keza son sızdırılan raporlara göre Amerika, Huawei ve TSMC arasındaki işbirliğini sekteye uğratacak yeni bir yasa üzerinde çalışıyor.

Bilindiği üzere TSMC Tayvan kökenli bir şirket ve sektördeki pek çok çip geliştiricisinin üretim yükünü çekiyor. Yani Apple, Qualcomm ve Huawei gibi isimleri geliştirdikleri çipleri TSMC fabrikalarında üretime sokuyorlar. 

Eğer Trump'ın yeni planı işe yarar ve TSMC ile Huawei arasındaki iş birliği sekteye uğrarsa Çinli üretici ciddi anlamda zor durumda kalabilir.

Bu riski ön gören Huawei'nin yetkili isimleri Kirin yongasının üretiminin bir kısmını Çinli Smic'e yönlendirdi. Görünen o ki önümüzdeki dönemde Smic'in üretim yükü biraz daha artabilir.

Yorumlar
Dogukan
HUAWEİ DE COK KORKTU
Cevapla
Yusuf
Samsung'a dönme vakti geldi
Cevapla
İnsan
Ya yetti ABD Huawei aldığıma pişman oldum şal şu Huawei adamlar yoluna baksın.
Cevapla
Askına eşkiya
Burdan abd başkanına sesleniyorum eyy trump cesaretin varmı aşka aşkına eşkiya gelecem dediysem geliriiiimmmm:D :D :D
Cevapla
💠Gakko💠
Abede ve Çin hegamonyasi bitecek Allah'ın izni Türkiye önderliğinde Türk İslam etkinliği artacaktır..
Cevapla
10.Köy
Bu ülkenin kaderi işte bu kafadaki adamların elinde artık !
Yalnız Kurt
Kardeş Türk Milleti Olarak yapabiliriz ama İslam milleti bu güne kadar ne ürettiki şimdi bir şey üretecek. Yaparsa Türk Milleti Yapar İslam Milleti Sadece yer içer har vurup harman savurur
Saki
Gardas ne iciyorsan neyin kafası buysa soyle bizde icelim
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.