Mobil

Huawei Exynos işlemci kullanır mı? İşte yanıtı!

ABD'nin uzun zamandır uygulamış olduğu ambargo kararını bir sene daha uzatma kararı sonrasında Huawei ezeli rakibinin işlemcilerine yöneldi.


Yapılan yatırımlar sayesinde çok kısa bir süre içerisinde akıllı telefon dünyasının en önemli aktörlerinden birisi haline gelen Huawei, uygulanan ambargolar ile sarsılıyor. Özellikle ABD Başkanı Donald Trump'ın ambargoyu bir sene daha uzatma kararı vermesi, Çin merkezli şirketin adeta belini büktü. ABD menşeli şirketler ile iş birliği yapamayan Huawei'nin, bu noktada ezeli rakibi olan Samsung'a yönelebileceği iddiaları şu anda gündemi meşgul ediyor.

Huawei Exynos işlemci kullanır mı? İşte yanıtı!

Şirketin hali hazırda 2021 yılına kadar yonga seti üretimi noktasında herhangi bir sıkıntısı bulunmuyor. Zira ABD merkezli TSMC şirketi ile olan sözleşmesi, şu anda durumu kurtarmaya yetiyor.

Yani Huawei, kısa vadede Kirin 1020 ve diğer işlemcilerinin üretiminde herhangi bir sorun yaşamayacak. Ancak orta ve uzun vade düşünüldüğü zaman TSMC ile iş birliği yapılamayacak olması, bazı planlamaların şimdiden yapılması gerekliliğini de ortaya koyuyor.

Bu anlamda Huawei, akıllı telefon pazarındaki en büyük rakibi olan Samsung ile iş birliği yapabilir. Exynos işlemcilerin üretiminde Japonya ve Hollanda merkezli şirketler ile çalışan Samsung, Huawei için adeta biçilmiş kaftan gibi görünüyor.

Zira böylece şirket ambargoya takılmadan 5G işlemcili yonga setlerinden mahrum kalmamış olacak. Tabii bu şimdilik sadece bir iddia. Ancak yine de ilerleyen zamanlarda bu tarz bir birliktelik kimseyi şaşırtmaz. 

Yorumlar
Teknolojiden anlayan adam
Teknolojioku: Huawei Böyle bişi olursa hız konusunda baya hızlanır huawei telefonlar (kanıtlı) ama bence daha kötü olur çünkü şarj tüketimi vasat samsung işlemcilerin yani aşırı berbat ve bir de zaten kirin işlemciler yapay zekası iyi diye biliniyordu hızı konusunda bir iddiaları yoktu exynos yapay zeka konusunda da pek iyi olacağını sanmıyorum kısacası inş ambargo kalkana kadar dayanabilir huawei Ama olacağını pek sanmıyorum
Cevapla
Gercekler
Huawei Samsung dan exynos almayacak sadece kendi islemcisi olan kirin i Samsung tarafindan uretilecek cunku TSMC gelecek yil uretmeyecek ama kirin in bir sonraki islemcisi muhetemelen adi kirin 1000 veya 1020 onu TSMC uretecek cunku yasaktan once Huawei siparisini vermisti bir sonraki islemci lere yasak yani 2022
Gercekler
Samsung un 1 sarti var eyer Huawei kabul ederse Samsung ilerde Huawei e islemci uretebilir ama Samsung Huawei dan bazi piyasalardan cekilmesinin karsiliginda islemci uretebilir
Cevapla
Smart 🇹🇷
Bu nasıl bir haber? Samsung-Kore ABD ile ters düşmeyi düşünebilecek en son ülke. Japonlar Huawei ye ilk yasak koyan ülkelerden. Bunlardan haberinizin olmaması mümkün değil. İyi denemeydi. Tek yolu var kendi tasarladığı işlemciyi kendi ülkesinde üretmek zorunda artık. ABD Çinli Huawei’ye karşı ölümüne bir savaş açmış durumda. Sebebi ise 5G teknolojisi üzerinden casusluk. Doğru veya değil, gerekçe bu.
Cevapla
Ali
Sizin yapacağınız haber ancak bu olurdu zaten. Sanki Huawei yönetimi tarafından bir açıklama yapılmış gibi başlık aç sonra da kendi çok bilmiş (!) yorumlarınızla haberi doldurmanız... Bravo böyle devam edin!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.