Mobil

Huawei Google’a alternatif buldu Qwant!

Huawei P40 modellerinde Google servislerinin yerine yeni bir alternatif buldu. Çinli üretici Avrupa’da Google yerine Qwant kullanacak. İşte konu hakkındaki detaylar.

Huawei Google’a alternatif buldu Qwant!

Huawei kısa süre önce yeni P serisi modellerini tanıtmıştı. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Mate modellerinde olduğu gibi P40 modellerinde de Google servislerinin olmayacağı ortaya çıktı.

Hatırlanacağı üzere Google ABD yönetimine Huawei modellerine olan kısıtlamanın kalkması için bir istekte bulunmuş fakat olumlu dönüt alamamıştı. Araya koronavirüs süreci de girince Google ve Huawei arasındaki buzlar erimeden kaldı.

Bu dezavantajı ortadan kaldırmakta niyetli olan Huawei, Avrupa’da Google yerine Qwant ile çalışma kararı aldı. Fransız arama motoru İtalya, Almanya ve Fransa’da satışa sunulacak olan Huawei P40 modellerinde ön yüklü olarak gelecek. Diğer ülkelerdeki kullanıcılar da eğer isterlerse Qwant’ı Huawei App Gallery üzerinden indirebilecekler.

Daha önce Huawei Mobil Servisleri devreye sokan Çinli üretici şimdi de arama motoru tarafında Google’a alternatif isimlerle çalışıyor. Eğer bu durum birkaç yıl daha devam ederse Huawei kendi ekosistemini tamamen oluşturacaktır. Muhtemelen bu durum Google’ın da işine gelmez.

Eğer Huawei Google’a rağmen müşteri kitlesini arttırmaya devam ederse bu durum diğer üreticilere de örnek olabilir. Kimbilir belki bir 10 yıl sonrasında pek çok üretici aynı Apple gibi kendi işletim sistemi üzerine yoğunlaşmış olarak karşımıza çıkabilir. Düşük de olsa yabana atılmayacak bir ihtimal.

Yorumlar
Argun
Peki uygulamaları hangi store dan indirecekmiş apple store dan mı google play store dan mı. Bilmeyen arkadaşlar gider huawei alır, kimsenin parasını çöpe attırmayın. Artık play store falan yok o telefonda google izin vermiyor
Cevapla
Arguna
Play Storeun alternatifi var zaten şu an cihazlarda içerisinde de tüm uygulamalar var.
Muro
Huawe'nin olduğu yerde LG'nin esamesi okunmaz! Nokta
Cevapla
Yusifkartal
Arkadaşlar Türkiye de vergi yüksek olduğu için herşey bize pahalı geliyor mesala Irak orda herşey yarı fiyatına
Cevapla
Tusubasa ve 7 cüceler
Millet A1018 kullandığı zamanları ne çabuk unuttu da böyle değişik değişik yorumlar yapıyor en iyi telefon 5110 kalın uçlu şarj hem ekonomik hem parçası ucuz
Cevapla
Uzman
Ne apple ne samsung ne huawei ucune de el surmem uc tane yamyam marka
Cevapla
Ruslan
Aynen kardeş çok doru söyledin alicaksan ya Xiaomi ya da Realme
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.