Mobil

Huawei HarmonyOS 2.0 çalışırken görüntülendi! Bu bildiğin iOS olmuş!

Huawei'nin Android rakibi işletim sistemi HarmonyOS 2.0, Mate X2 modelinde çalışırken kameralara yakalandı. Yeni işletim sistemi iOS'e benzerliği ile dikkat çekiyor.

Huawei HarmonyOS 2.0 çalışırken görüntülendi! Bu bildiğin iOS olmuş!

Amerika'nın yaptırımları sonrasında Android lisansını kaybeden Huawei, hızlı bir aksiyon alıp kendi mobil işletim sistemini geliştirmeye başlamıştı. HarmonyOS olarak duyurulan bu işletim sistemi henüz kullanıcılara sunulmadı. HarmonyOS 2.0 ile son kullanıcının karşısına çıkacak olan Huawei, bugün sızıntılara engel olamadı. Firmanın katlanabilir telefon Mate X2 üzerinde HarmonyOS 2.0 çalışırken görüntülendi.

Geliştiricilere sunduğu destek ile Android uygulamalarının hızlı bir şekilde platformuna gelmesini sağlayacak olan Huawei, tasarımsal açıdan Apple'ın mobil işletim sistemi iOS'ten esinlenecek gibi görünüyor. Videoda görünen HarmonyOS 2.0'ın tasarımsal hatlarının yanı sıra icon mask'leri de iOS'i andırıyor. Oldukça sade ve şık bir görünüme sahip olan Huawei'nin yeni işletim sistemi 2021 bitmeden belli başlı modellere gelcek.

Huawei'nin söylediğine göre yeni işletim sistemi Huawei P40, P50, Mate 40, Mate 50 ve Mate X2 modellerinde kullanılabilecek. Kullanıcılar istedikleri takdirde Android'i komple terk edip kolayaca HarmonyOS 2.0'ı telefonlarına yükleyebilecek. Çinli üreticinin bu konuda nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Muhtemelen telefonlara bir profil veya uygulama indirilecek daha sonrasında ise HarmonyOS 2.0 sisteme yüklenebilecek.

Android'de cache sistemi olduğu için muhtemelen yeni işletim sistemi sıfırdan temiz kurulum şeklinde yüklenecek. Bunun için Huawei'nin ince ayar sunmak yerine direkt tek tıklama ile tüm işlemeleri halletmesi gerekiyor. Aksi durumda işletim sistemi standart bir bilgiye sahip olan kullanıcılar tarafından stabil olarak kullanılamayabilir.

Yorumlar
İlker
Bildik, tanıdık arayüz. Yeni İS'ye taşınanlar zorluk çekmez muhtemelen. Yalnız, vidyoyu çeken şaşkın ne yapacağını bilmez bir şekilde çekmiş sanki. O kadar sürede aynı yerlerde gezip durulacağına çok daha verimli bir sızdırma vidyosu hazırlanabilirmiş. Ekran geçişlerinin hızını göstermekten başka bir şey yapmamış gibi. Dandik vb. yorum yapanlar neye dandik vs. demişler onu da deyiverselermiş keşke. Onlarınki de dandik bir yorum olmuş :D
Cevapla
Fatih
Uzun kullanımda ne kadar stabil zaman gösterecek. Herşey görsellik değil
Cevapla
Teknosiyosu
Adamlar gercekten bu isi biliyor 2 yilda aldiklari yol onlar için 20 yil yeter adamlara herseylerini kendileri uretme pesinden geriye sqdece chip sikintisi kaldi. Kalmiski yaklasik 1 milyar kullanicisi olan bir firma birakir mi bu isin pesini aptal olmayin oyle basit mi.
Cevapla
ege
linux kernelini kullanmamışlar, ayrıca çok dandik
Cevapla
Mmet
Bi cacık olmaz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.