Huawei HarmonyOS 3.0'ü tanıttı!

Çinli teknoloji devi Huawei yeni işletim sistemi HarmonyOS 3.0'ü tanıttı. İşte yeni işletim sistemi ile ilgil tüm detaylar.

Huawei HarmonyOS 3.0'ü tanıttı!

Huawei'nin Android sonrası işletim sistemi HarmonyOS, üçüncü ana sürümüne ulaştı. Orijinal sürüm, 2019'un ortalarında tanıtıldı, ardından sürüm 2 geldi ve geçen yılın Eylül ayına kadar 90 milyon kullanıcıya ulaştı. Şu anda HarmonyOS Connect platformunu kullanan 170 milyondan fazla cihazla 300 milyondan fazla cihaza güç sağlıyor. Ve şimdi sürüm 3 geldi.

HarmonyOS 3.0, yakında uluslararası pazarlara ulaşması beklenen Huawei MatePad Pro 11'in lansmanı ile daha şimdiden görücüye çıktı. Yeni işletim sistemi yeni bir görünüme, geliştirilmiş widget'lara ve çoklu görevlere sahip.

Huawei HarmonyOS 3.0'ü tanıttı!

Huawei HarmonyOS 3.0'ü tanıttı! - Resim : 1

Öncelikle Universal Card widget formatına bakalım. Çeşitli şekiller, boyutlar ve stiller ile kolayca uyarlanabilirler. Bu da birlikte gruplanmalarına izin verecek, widget boyutunu otomatik olarak sığacak şekilde ayarlayacak. Yeni işletim sistemi ayrıca iki çift belirli kulaklıkla (örneğin FreeBuds Pro 2) bağlanma yeteneğine de sahip. Bu da, bir arkadaşınızla birlikte müzik dinlemenizi sağlayacak.

Yeni işletim sistemi sürümü, her bir uygulamanın konumunuza, kameranıza, mikrofonunuza, dosyalarınıza veya kişilerinize ne sıklıkta eriştiğinin kaydını tutacak. İzinleri manuel olarak kaldırmaya karar verebilmeniz için size bir grafik gösterecek. Ayrıca uygulamalardan, şüpheli ağ etkinliklerinden ve diğer tehditlerden kaynaklanan kötü niyetli davranışlara karşı da göz kulak olacak. 

Huawei HarmonyOS 3.0'ü tanıttı! - Resim : 2

Huawei ayrıca optimizasyonlar üzerinde çalıştı. HarmonyOS 3.0, uygulama başlatma süresini ve yanıt verme süresini iyileştirdi ve oyun sırasında güç kullanımını azalttı. HarmonyOS 3.0, sistemin ana fikrini de genişletti. Kullanıcı arayüzü oldukça basit olacak şekilde tasarlandı. 

.HarmonyOS artık arabalarda da var. Bu, Android Auto'ya benzer şekilde akıllı telefon uygulamalarını arabanın kontrol panelinde yayınlamanıza olanak tanıyacak. Tüm bunlar akıllı ev aletlerine de uzanıyor. Huawei, Eylül ayında mevcut cihazların HarmonyOS 3.0'a toplu güncellemesini başlatmayı planlıyor. Desteklenen cihazların listesi henüz açıklanmadı.