Mobil

Huawei Mate 20 Pro güvenlik özellikleri

Bu yazımızda Huawei Mate 20 Pro cep telefonunun parmak izi ve yüz tanıma özelliği ile birlikte kullanabileceğimiz güvenlik özelliklerine göz atıyoruz.

Huawei Mate 20 Pro güvenlik özellikleri

Ekim ayında İngiltere'de düzenlenen bir etkinlikle tanıtılan Huawei Mate 20 ailesinin en güçlü modeli olan Mate 20 Pro üstün güvenlik özelliklerine sahip. Bunlardan biri olan parmak izini ve bu teknoloji ile birlikte kullanılan güvenlik özelliklerine bakıyoruz:

Huawei Mate 20 Pro güvenlik özellikleri

Huawei Mate 20 Pro'da temelde ekrana entegre bir parmak izi okuyucu bulunuyor. Ekranın hemen orta alt kısmında bulunan bu okuyucuya 5 farklı parmak izini tanımlayabiliyorsunuz. Bu sayede telefonu anneniz, eşiniz, çocuğunuz ya da arkadaşınıza verdiğinizde onların da güvenli bir şekilde kullanımını sağlayabiliyorsunuz. 

Telefonda bulunan bir diğer güvenlik teknolojisi ise 3D yüz tanıma. Sıradan yüz tanıma teknolojilerine göre karanlık ya da ışığın düşük olduğu ortamlarda da çalışan bu teknoloji ekstra güvenlik özelliği sunuyor. 

Huawei Mate 20 Pro'da yüz tanıma ve parmak izi teknolojileriyle entegre olarak çalışan birçok güvenlik özelliği bulunuyor. İlk olarak bu güvenlik özelliklerinden Private Space'e göz atıyoruz:

Huawei Mate 20 Pro'da Private Space kullanımı

Telefonda yer alan fotoğraf, video, arama kaydı ve benzeri içeriklerin başkaları tarafından görülmesini istemiyorsanız Private Space özelliği tam size göre. Öncelikle bu özelliği Ayarlar/Güvenlik ve gizlilik menüsünden aktif etmeniz gerekiyor. Bu menüde bulunan Private Space sekmesine girdiğinizde gerekli ayarları yaparak bu özelliği kullanabiliyorsunuz. Bu özelliğin kullanılması için önce bir şifre belirlemeniz gerekiyor. Şifreden sonra bu yeni Private Space için bir parmak izi tanımlamanız isteniyor. Bu işlemi de yaptıktan sonra yeni bir alan oluşturuluyor ve o parmak iziyle girdiğinizde size özel yeni bir telefon menüsü geliyor.

Bu Private Space sadece size özel olarak oluşturuluyor. Bu yeni alandaki bütün bilgiler, uygulamalar ve ayarlar size özel oluyor. Yani bu parmak iziyle giriş yaptığınızda sonradan yüklenen uygulamalar görünmüyor. Kişiye özel bir alan sahibi oluyorsunuz.

Huawei Mate 20 Pro'da uygulama kilidi

Bir diğer Huawei Mate 20 Pro özelliği ise uygulama kilidi. Bu özelliği yukarıda anlattığımız menüden aktif hale getirebiliyorsunuz. Bu sefer ise Ayarlar/Güvenlik ve gizlilik/Uygulama kilidi menüsüne giriyorsunuz. Burada gerek yüz tanıma gerekse parmak izi güvenliğini kullanarak yaptığınız bir dizi ayardan sonra istediğiniz uygulamanın sadece sizin parmak izi ya da yüz tanıma özelliği ile açılmasını sağlıyorsunuz. Bu sayede telefonu bir başkasına verdiğinizde hangi uygulamaların kullanılabileceğini de belirlemiş oluyorsunuz.

Huawei Mate 20 Pro'da dosya kasası


Güvenlik ile ilgili bir diğer özellik ise dosya kasası. Ayarlar/Güvenlik ve gizlilik/Dosya kasası menüsünden ulaşılabilen bu özellik de parmak izi güvenliği ile kontrol edilebiliyor. Gerekli ayarları yaptığınızda özel bir klasör oluşturuluyor ve telefonunuzdan istediğiniz bir dökümanı (bir fotoğraf, bir ses dosyası ya da herhangi bir döküman) bu kasaya koyabiliyorsunuz. bu kasaya eklediğiniz dökümanlar başkaları tarafından görülemiyor ve normal bir kullanıcı olarak telefonu açtığınızda bu dökümanları göremiyorsunuz.


Huawei Mate 20 Pro'nun güvenlik özelliklerini kullanarak güvenlik konusunda üst düzey önlemler alabilir, dosyalarınız, dökümanlarınız, uygulamalarınız ve özel bilgileriniz için güvenli alanlar oluşturabilirsiniz. 

Yorumlar
Akıllı kişi almaz..MUZO...
g.m..ve huweai ve benzerleri ne kadar översenizse övün..7000 lira aklı olan vermez bu telefonlara..ederi,,2500 liradır. yok cpusu şöyleymiş yok gpusu böyleymiş..hepsi şişirme.. 7000 liraya al..1 aysonra götür satmaya başla..3000 lira vermezler. ayrıca 5G de yok..10 ay çekmez 5G telefuonları çıkacak eee..bu telefonu kime satacaksınki...ölü den de beter..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.