Mobil

Huawei Mate 40 ABD ambargosundan etkilenmeyecek

Huawei’nin yılın son çeyreğiden tanıtmayı planladığı Mate40 serisi ABD’nin yeni ambargosundan etkilenmeyecek. İşte Huawei Mate 40 hakkındaki detaylar.

Huawei Mate 40 ABD ambargosundan etkilenmeyecek

Bilindiği üzere Huawei ve ABD arasında uzun bir süredir devam eden bir gerilim söz konusu. Trump hükümeti geçtiğimiz yıl Huawei’yi kara listeye almış ve ABD merkezli şirketlerin Çinli üreticiyle ticaret yapmalarını yasaklamıştı.

Bir süre sonra Huawei kara listeden çıkarılsa da bazı kısıtlamalar devam etmişti. Bu kapsamda yeni çıkan Huawei modellerinde Google servisleri yer almıyordu. Fakat bu da Amerika’yı kesmedi.

Huawei Mate 40 ABD ambargosundan etkilenmeyecek

Trump hükümeti son olarak Tayvanlı TSMC’nin de belli şartlar altında Huawei ile ticaretine darbe vurmuştu. Bu kapsamda TSMC artık Huawei’den sipariş almayacağını açıkladı. Bu açıklama sonrası Huawei rotasını SMIC’e çevirmişti.

Asıl merak edilen konu ise bu kararların Mate 40 serisini nasıl etkileyeceğiydi. Malum SMIC hali hazırda 5nm yonga seti üretimine tam anlamıyla hazır değil. Bu şartlarda Huawei Mate 40 serisinin zamanında çıkıp çıkmayacağı da belli değildi.

Lakin Huawei ve TSMC arasındaki anlaşmaya göre Huawei Mate 40 yongalarının Tayvanlı şirket tarafından üretileceği ortaya çıktı. Dahası TSMC ve Huawei arasındaki anlaşma Eylül ayına kadar devam edecek. Yani Çinli üretici dilerse TSMC’ye daha fazla yonga seti siparişi verebilir. Lakin TSMC 7nm tarafında kotanın dolu olduğunu açıklamıştı. Bu açıdan bakınca Huawei’nin TSMC’ye yalnızca 5nm ve 12nm’lik yonga siparişi verebileceğini söylemek mümkün.

Görünen o ki Huawei 7nm yongalarını da SMIC’e ürettirecek. Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar
Kemal
Hikaye anlatmayın arkadaşım kral özelliklte koysa google desteği yok ise hiçtir o kadar para verip kamera alınmaz ekran alınmaz bu paralar google yoksa verilmez
Cevapla
Hskan
Dostum bootloader kilidini acar istedigim romu kurar hatta gsi rom kurar yoluma bakarim yemisim ambargosunu he normal kullanici bununla ugrasmaz dersin ama ozamanda elmanin iyisini bilen yer
Kemal
Valla kardeşim o kadar güzel olur ki ben kullanıyorum mate 30 pro mükemmel cihaz herşey Google değil çok alternatif var ben onları kullanıyorum ayrıca zırt pırt reklam çıkmıyor ayrıca Google ne kadar güvenli bir araştır bakalım.. Ne kadar rekabet var o kadar güzel... Amerika sayesinde Huawei tanımayan kalmadı artık 🤣😂😅
Ceyhun
Amma amerikan yanlısı oldunuz be
Behlül
Sarı titretin beni iyi iyi darbe yemesene adam olamasın teknoloji kızışsın rekabet olsun sarı da başını kaşısın
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.