Huawei Mate 40 Pro lens teknolojisiyle çığır açacak

Huawei, Mate 40 Pro telefonu ile FreeForm lens teknolojisini bizlere tanıttı. Şirketin mühendislerinden biri de bu teknolojinin avantajlarını bizlere açıkladı. İşte detaylar.

Huawei Mate 40 Pro lens teknolojisiyle çığır açacak

Huawei, mühendislerinden birinin Mate 40 Pro'daki FreeForm lens teknolojisinin avantajlarını açıkladığı bir gönderi yayınladı. Makine çevirisi oldukça kaba ama işin özünü anladık.

FreeForm lens şüphesiz ki ikonik Mate 40 Pro özelliklerinden biri. Geleneksel küresel veya asferik optik öğeleri kullanmak yerine, telefondaki 20MP ultra geniş kamera, karmaşık ve pürüzlü bir yüzeye sahip asimetrik bir lens kullanır. Mühendisler bununla ultra geniş kameraların en büyük sorunlarından biri olan bozulmanın üstesinden gelmeye çalışıyorlar.

Huawei Mate 40 Pro lens teknolojisiyle çığır açacak - Resim : 1

Huawei Mate 40 Pro'nun yeni lens teknolojisi!

Ancak Huawei'nin çözmeye çalıştığı tek sorun çarpıtma değil. Günümüzün akıllı telefonları oldukça ağırdır, bu nedenle FreeForm lens, doğal olarak daha hafif ve daha ince olduğu için buna kısmen yardımcı olacağa benziyor. Belki de gelecekte bu teknoloji geliştirildiğinde, cihazlarımızın arkasında daha küçük çıkıntılar olacak. Bunun nedeni ise, serbest biçimli lenslerin daha az optik eleman gerektirmesidir. Dahası, yeni lens teknolojisi, sensöre daha fazla ışığın geçmesine izin vererek kameranın performansını ve kalitesini arttırıyor.

Huawei Mate 40 Pro lens teknolojisiyle çığır açacak - Resim : 2

Karşılaştırmalarda gördüğünüz gibi, FreeForm lens teknolojisi, geniş açılı kameralarda resimdeki bozulmanın önüne geçiyor.

Huawei, iki yıldan fazla bir süredir bu lens üzerinde çalışıyor ve nihayet kullanıcılara sunmaya hazır. Şirket, kendi başlarına farklı bir çarpıtmaya sahip oldukları için telefoto lenslerle de bunu yapmayı planlıyor. Optik kalınlığının azaltılması burada da çok işe yarayacak.