Mobil

Huawei, Oppo, Xiaomi ve Vivo, Google'a karşı güçlerini birleştirdi!

Çin'in 4 büyük telefon üretici markaları Huawei, Oppo, Xiaomi ve Vivo, Google'a karşı güçlerini birleştirdi!

Huawei, Oppo, Xiaomi ve Vivo, Google'a karşı güçlerini birleştirdi!

Önümüzdeki ay Küresel Geliştirici Hizmet Birliği’ni (GDSA) kullanıma açmaya hazırlanan ve dünya akıllı telefon pazarının yüzde 40'ını elinde bulunduran Çin'in 4 büyük telefon üretici markaları Huawei, Oppo, Xiaomi ve Vivo, Google'a rakip olacak.

Huawei, Oppo, Xiaomi ve Vivo, Google'a karşı güçlerini birleştirdi!

Reuters’ın haberine göre; Çinli dört büyük teknoloji devi şirketi Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo, Google’a karşı işbirliği yaptı. Gelecek ay Küresel Geliştirici Hizmet Birliği’ni (GDSA) kullanıma açmaya hazırlanan bu dört marka Google Play’e alternatif olmak için çalışmalar yürütüyor.

Bu arada pazar araştırma kuruluşu IDC'nin 2019 yılı 4. çeyrek verilerine göre ise Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo'dan oluşan bu 4 Çinli marka küresel akıllı telefon satışlarında yüzde 40'lık bir paya sahip olduğunu ayrıca belirtelim. Bu nedenle bu işbirliği oldukça önemli.

Google'ın yanısıra Huawei, Oppo ve Vivo konuyla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapmazken, GDSA'nın internet sitesinde yer alan bilgiye göre birliğin üyeleri arasında Xiaomi, Oppo ve Vivo'nun bulunduğu ancak Huawei'nin yer almadığı görülüyor.

Elde edilen bilgiye göre, bu karar ABD ambargosu ve sonrasında yaşananlar doğrultusunda alınmış olup, GDSA ile geliştiricilerin; oyun, müzik ve film de dahil olmak üzere mobil uygulamalarının yurt dışı piyasalarda pazarlanması hedeflenmekte.

Reuters’a konuşan Xiaomi’nin sözcüsü ise ortak platformun Google Play uygulama mağazasına rakip olmadığını belirtse de, platform Google Play'e alternatif olarak görülüyor. Platformda Çin dışındaki geliştiriciler de uygulamalarını sergileyebilecek.

Reuters’a konuşan Xiaomi’nin sözcüsü yaptığı açıklamada;  GDSA, geliştiricilerin uygulamaların Xiaomi, Oppo ve Vivo’nun ilgili uygulama mağazalarına aynı anda yüklenmesini kolaylaştırmaya hizmet edecek” ifadelerine yer verdi.

Teknoloji pazarına özel analizler ve araştırmalar yapan Canalys'in mobiliteden sorumlu başkan yardımcısı Nicole Peng ise yaptığı açıklamada; "Bu ittifakta yer alan her şirket, diğerlerinin güçlü olduğu bölge ve pazarları kaldıraç olarak kullanmak isteyecektir. Ortak platform, ayrıca 4 şirketin de Google'a müzakere gücünü artıracaktır." açıklamasında bulundu.

Platformun bu yılın mart ayının başında kullanıma açılması beklenmekte olup, ilk olarak aralarında Rusya, Hindistan, Endonezya, Malezya'nın dahil olduğu 9 bölgeyi kapsayacak olduğu da gelen bilgiler arasında.

Yorumlar
Bilinmeyen
Ohh miss çok güzel olmuş inş google nın anasını bellerler zaten xiaomi huavei yeter bize...
Cevapla
Smart
Mobil cihazlarda androidden çok daha iyi işletim sistemi tasarlamak mümkün. Ama zengin bir uygulama mağazan, yeterli sayıda uygulama geliştiricilerin, harita, translate v.b hizmetlerin yoksa veya zayıfsa sadece işletim sistemi geliştirmek yeterli değil. Windows, Blackberry’nin başına gelenleri herkes biliyor. Bu isimler androidden çok daha verimli işletim sistemine sahipti. Ama tarih oldular. Android açık kaynak kodlu bir işletim sisteminin tüm olumsuz etkilerine ve zayıf güncelleme desteğine rağmen yukarıdaki şartları yerine getirdiği için popüler olmaya devam ediyor. Çinliler sadece cihaz üreticisi olmaktan çıkıp yeni bir işletim sistemi ekosistemini oluşturmaya çalışıyor. Ellerinde en az android kadar iyi bir işletim sistemi olsa da bunun yetmediğinin farkındalar.
Cevapla
Lloyd Adams
Reisler be, adamlar azimle şey yapıp mermeri deldiler (çoğunluğun dediğinin aksine).
Cevapla
💠Gakko💠
Önünüzdeki döneme damga vuracak firmalar bence Şayomi, Oppo ve Vestel..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.