Mobil

Huawei P50 Amerika'nın engeline takıldı!

Huawei'nin yeni amiral gemisi Huawei P50 için kötü haber geldi. Kamera canavarı telefonlar Amerika yüzünden 2 ay gecikmeli gelebilir.

Huawei P50 Amerika'nın engeline takıldı!

Huawei'nin yılın ilk amiral gemisi telefonu olan Huawei P serisi, bildiğiniz gibi bu zamana kadar Mart-Nisan dönemlerinde piyasaya sürüldü. Ancak bu yıl işler değişecek gibi görünüyor. Aktarılan bilgilere göre Huawei P50 ailesi Amerika'nın yaptırımlarından dolayı 2 ay gecikmeli olarak gelecek.

Bu yıl, Huawei'nin ABD tarafından getirilen kısıtlamalarla mücadele etmesinden dolayı firma için çetin geçecek, Çin'den gelen haberler, Huawei P50 ailesinin Haziran ayına kadar satışa sunulmayacağını gösteriyor.

En geç Mayıs ayında tanıtılması beklenen P50, P50 Pro ve P50 Pro Plus modellerinin Haziran'dan önce satışa sunulamayacağı söyleniyor. Hem dünya çapındaki yarı iletken krizi hem de Amerika'nın yaptırımları derken Huawei bu yıl biraz kötü zamanlar geçirecek.

Gecikmenin asıl nedeninin, ABD kısıtlamaları nedeniyle Huawei'nin tedarik zinciriyle ilgili sorunlar olduğuna inanılıyor. 2019'da Huawei, ABD merkezli tedarikçilerine erişimini yasaklayan ABD Ticaret Bakanlığı Varlık Listesi'ne alınmıştı. Trump yönetiminin garip kararları sonrası Huawei zor günler geçirmiş ama hızlı bir şekilde kendi çözümleri ile toplamıştı.

Huawei P50 Amerika'nın engeline takıldı! - Resim : 1

Ancak şu an durum ne servis ne de işletim sistemi. Huawei'nin temel sorunu yonga seti. Kirin 9000 serisi yonga setini yaptırımlardan dolayı kısıtlı üretebilen Huawei'nin yeni bir amiral gemisi işlemci üretme imkanı bulunmuyor. Çünkü TSMC kendi çıkarlarından dolayı Amerika'nın yanında yer almış ve Huawei'ye işlemci üretmeyeceğini açıklamıştı.

Şu sıralar Samsung ve Qualcomm ile konuşan Huawei'nin bu iki firmadan da nasıl bir geri dönüş alacağı bilinmiyor. Eğer Huawei yonga seti konusunda bir çıkış yolu bulamazsa 2022 yılında firma amiral gemisi model tanıtamayabilir. Kötü haber tellakçısı olmak istemeyiz ama gidişat maalesef ki bunu gösteriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.