Mobil

Huawei P50 modelleri ile ilgili kafa karıştıran iddia!

Huawei'nin P50 modellerindeki Kirin yongasını kullanmayacağı iddia ediliyor. Peki Huawei P50 modelleri hangi yongalardan güç alacak? İşte yanıtı.


Bilindiği üzere Huawei üzerinde muazzam bir baskı mevcut. Trump hükümeti Huawei ile işbirliği yapan ABD merkezli şirketlere ayar vermekle kalmadı. Aynı zamanda Tayvan merkezli çip üreticisi TSMC'yi de Çinli şirket ile ticaret yapmaması konusunda ikna etti.

Hali hazırda Huawei geliştirdiği çiplerin büyük bir kısmını TSMC fabrikalarında üretiyordu. Lakin Tayvanlı üretici, Trump hükümetiyle yaptığı görüşme sonrasında Huawei'den sipariş alımını durduracağını açıkladı.

Huawei P50 modelleri ile ilgili kafa karıştıran iddia!

Bu durum en çok da önümüzdeki dönemde satışa sunulcak olan P50 ve Mate 50 modellerini etkileyecek. Çünkü hali hazırda TSMC haricinde 5nm yongaları seri bir şekilde üretecek başka isim bulunmuyor.

Hal böyle olunca Çinli üretici de farklı alternatifler üzerinde çalışmaya başladı. Sızdırılan bilgilere göre bu alternatiflerden birisi de Qualcomm. İddialara göre Huawei P50 ve Mate 50 modellerinde Qualcomm'un 5nm'lik yonga setini kullanmayı planlıyor.

Lakin burada kafa karıştırıcı başka bir detay var. Malum bilindiği üzere Qualcomm da ABD merkezli bir şirket. Dolayısıyla Trump hükümeti Tayvanlı bir şirketin bile Huawei ile olan ticaretini engellemek için yoğun çaba sarf ederken, kendi ülkesindeki bir çip üreticisinin Huawei ile çalışmasına müsade eder mi bilemedik.

Muhtemelen bu söylenti de asılsız çıkacaktır. Hali hazırda Huawei için tek çıkar yol MediaTek gibi görünüyor. Ya da SMIC'e güvenip Çinli çip üreticisinin 5nm'lik Kirin yongalarını seri şekilde üretmesini bekleyecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.