Mobil

Huawei yoksa onlar da yok hadi bakalım!

Qualcomm'un yeni CEO'su Huawei yaptırımlarının TSMC ve kendilerini büyük ölçüde etkilediğini açıkladı. Huawei yasağı herkesi derinden etkiledi.

Huawei yoksa onlar da yok hadi bakalım!

Huawei'ye ABD tarafından uygulanan yasakların etkileri belli olmaya başladı. Görünüşe göre bu yasak diğer firmaları da olumsuz yönde etkilemeye başlamış durumda.

Bloomberg'den gelen bir rapora göre Qualcomm'un yeni CEO'su Cristiano Amon, ABD'nin Huawei'ye yönelik yaptırımlarının küresel bir çip kıtlığını hafifletmeye yardımcı olacağını söylüyor. Şu anda, Huawei'nin şirket içi çip tasarım birimi olan HiSilicon, geçtiğimiz Eylül ayının ortasında yürürlüğe giren ABD ihracat kuralı değişikliği nedeniyle üretilemiyor.

Yeni kurala göre, yarı iletken üretmek için ABD teknolojisini kullanan dünya çapındaki tesisler bunları ABD Ticaret Bakanlığı'nın izni olmadan Huawei'ye teslim edemiyor.

Huawei yasağı diğer firmaları da etkiledi

Bu kural değişikliği nedeniyle, bir zamanlar dünyanın en büyük yonga seti üreticisi olan TSMC, en büyük ikinci müşterisi olan Huawei'ye çip satamıyor. Doğal olarak TSMC bu işten büyük zarar etti.

Qualcomm'un Huawei'ye çip sağlamasına izin verilmese de, bu bileşenleri Huawei'nin eski alt markası Honor'a sağlayabiliyor. Huawei, Honor markasını Kasım ayında 15 milyar doların biraz üzerinde bir konsorsiyuma satmıştı. Bu sayede yasaklardan Honor markası kurtulmuş oldu.

Qualcomm'un yeni CEO'su Amon, Qualcomm'un beklenenden daha ağır talep aldığını söylüyor. Bunun en büyük nedeni ise Huawei'nin yonga setlerini satın alamaması gösteriliyor.

Huawei yasağı hem Qualcomm'u hem de TSMC'yi olumsuz olarak etkilemeye devam edecek. Çünkü Huawei her iki firmanın da en büyük müşterisiydi. Bir anda bu ölçekte bir müşteriyi kaybetmek firmayı sarsar. Şu sıralar Huawei yönetimi yeni ABD başkanı Joe Biden ile konuşmak istiyor. Umarız iki ülke arasındaki gerginlik en kısa sürede tatlıya bağlanır.

Yorumlar
mosyo
apple sarz cihazi vermiyor, korkum o ki yeni model de kutudan telefonda cikmayabilir, sadece kablo cikabilir, huawei telefon, tablet ve bilgisayarim var ve cok memmunum, tavsiye ederim,
Cevapla
Abem iphone alın kafanız rahat olsun
Cevapla
Muzaffer Ünal
12000 TL ye gram altın alırım ne yapayım iPhone yi
Haci
Haklısın 12 bin TL verelim şarj aleti olmayan telefon alalım traji komik alakaya bak çay demle
Kerim vurur
Cebinizde üç kuruş parayı da çürük elma ya verin
Huvayi eski günlerinden çok uzak bele giderse sonu heytisi givi oluccu
Cevapla
Huvayi eski günlerinden çok uzak bele giderse sonu heytisi givi oluccu
Cevapla
Huvayi eski günlerinden çok uzak bele giderse sonu heytisi givi oluccu
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.