Mobil

Huawei’den Google’a alternatif! Huawei Mobil Servisler nedir?

Ambargo kararı ile beraber telefonlarına Google servisleri sunamayan Çin merkezli üretici, Huawei Mobil Servisler ile bu sorunu aşmayı planlıyor.

Huawei’den Google’a alternatif! Huawei Mobil Servisler nedir?

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Huawei, pazardaki gücünü hızla arttırdığı esnada hiç beklemediği bir yerden darbe yemişti. ABD Başkanı Donald Trump’ın ambargo kararını imzalamasıyla beraber neye uğradığını şaşıran Huawei yetkilileri, yeni telefonlarına Google servislerini sunamadı ve bu onlar için hiç de iyi olmadı. Bu durumun farkında olan şirketin mühendisleri ise deyim yerindeyse kendi göbeklerini kendilerinin kesmesi gerektiği kararını aldı ve Huawei, yeni bir servis sistemi üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. Şirket bundan sonra Huawei Mobil Sistemler’in, Google’ın yerini almasını planlıyor ve telefonlarında bunu aktif olarak kullanmayı düşünüyor. Bu durumda da herkesin aklına aynı şey geliyor. Huawei Mobil Servisler nedir?

Huawei’den Google’a alternatif! Huawei Mobil Servisler nedir?

Android tabanlı bir akıllı telefonun tam randımanlı çalışabilmesi için Google Mobil Servisler’e (GMS) ihtiyacı vardır. GMS sayesinde Gmail, Google Haritalar, Google Drive, YouTube, Google Fotoğraflar gibi önemli uygulamalar telefonlarımıza yüklü olarak geliyor. GMS olmaksızın Google Play Store da olmayacağından bazı uygulamaları cihazımıza indirmemiz belki imkansız değil ama daha zor hale geliyor. Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi GMS ile entegre çalışan popüler sosyal medya uygulamaları da bunların başında geliyor.

Peki Huawei Mobil Servisler (HMS) nedir? HMS kısaca, Huawei ve Honor cihazlarda Gmail, Google Haritalar, Google Drive gibi birçok Google uygulamalarının ve dolayısıyla da GMS’nin yerini alacak olan bir platformdur. HMS servisleri ikiye ayrılmaktadır. Bu servislerden biri kullanıcılara hizmet verirken (AppGallery) , diğeri geliştiricilere hizmet vermektedir. (HMS Core)

Huawei Mobil Sistemler’i yakından tanıyalım

AppGallery: Google Play Store’un yerine düşünülen uygulama mağazasıdır.

Huawei Mobile Cloud: Fotoğraflar, müzikler, videolar vb. şeyleri yedekleyebileceğiniz bir bulut servisidir.

Huawei Asistan: Google Asistan’ın yerini almasını beklediğimiz asistan servisidir.

Huawei Temalar: Birbirinden güzel ve özgün temaları bulabileceğiniz bir servistir.

Huawei Tarayıcı: Google Chrome’a rakip olarak sunulan bir tarayıcıdır.

HMS Core: Uygulama geliştiricilerine hizmet eden bir sistemdir.

Huawei ID: Tüm bu özellikleri kullanabilmeniz için Huawei ID ile bir kimlik oluşturmanız gerekmektedir.

Yorumlar
Yücel Genç
Bu haberi yapanin gelirine göre sudan ucuz diye tabir ettiği bu cihaz bir çok kişinin bir aylık kazancı ile aynı fiyatta.. Yıl olmuş 2020,teknoloji çağında millet marsta patates domates yetiştirmeye çalışırken biz 1500-2000 liralık telefonu sudan ucuz mu değil mi diye tartışacak değiliz.. Ülke su krizindeymis veya su çok pahalıymış gibi algı operasyonlari yürütmeye çalışanlar KKTC'ye bı gidin de su kaç lira görün
Cevapla
CCC
Sisokko şov yapıyor sanki Gakko ne demiş sen ne demişsin ata isimleri olan Turan ve Ülkü ne zamandan beri ayrıştıran isimler olmuş
Cevapla
NetForce
Sisokko sen yabancı isimleri ile yorum yapmaya devam et Gakko yerden göğe haklı
Cevapla
💠Gakko💠
Tekeli kaldırmak için birgun mutlaka yerli işletim sistemi olacaktır diye düşünim.. TuranOS veya ÜlküOs adlı milliyetçi bir isimle inşallah çıkacaktır
Cevapla
💠Gakko💠
Sisokko isminden belli zaten amacının ne olduğu bizler Osmanlı aşığıyız o isimleri o yüzden seçtim.. Senin gibi ecnebi ismi Sisokko ile takılmim
gevezece54
Tekeli kaldırmak için gerekli bir adımdı. ilk huawei yaptı diğer firmalarda yapacaklardır. bugün olmasa yarın mutlaka olacak.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.