Huawei’nin dönüşü muhteşem olacak! Yeni strateji işe yarayacak mı?

Huawei akıllı telefon pazarında kaybettiği gücü tekrar kazanmak ve ABD yaptırımlarını atlatmak için çok önemli bir karar aldı. Peki bu kararı ile yaptırımları delebilecek mi?

Huawei’nin dönüşü muhteşem olacak! Yeni strateji işe yarayacak mı?

ABD 2019'da Çin ile yeni bir ticaret savaşı turu sırasında Huawei'yi endüstriyel casusluk ve teknoloji hırsızlığıyla suçladı. Ağustos 2020'den bu yana, Huawei ve tüm yan kuruluşlarının Amerika Birleşik Devletleri'nde iş yapması, herhangi bir mal-hizmet satması veya satın alması, hatta Amerikan teknoloji ve yazılımını kullanarak işletmeler ve yüklenicilerle iş yapması yasaklandı.

Bilindiği gibi geçen yıl Huawei, Honor markasını ABD yaptırımlarından kurtarmak için endüstriyel ortaklara satmış ve bu işe yaramıştı. Ancak Eylül ayında The Washington Post, ABD hükümetinin Honor'u "kara" listeye dahil etme niyetini açıklamıştı.

Huawei Pazarını Kaybetmemekte Kararlı!

Huawei’nin dönüşü muhteşem olacak! Yeni strateji işe yarayacak mı? - Resim : 1

Huawei'nin yarı iletken ürünlerinin ve mobil bölümünün ABD yaptırımları nedeniyle düşüşte olduğu bir sır değil. Çinli Huawei Teknoloji şirketi, üçüncü taraf akıllı telefon üreticilerine ABD yaptırımlarını atlatmak için endüstriyel tasarım cihazlarını kullanmaları için lisans vermeyi planlıyor.

Huawei’nin akıllı telefonlarını diğer markalara lisanslamak için zaten görüşme halinde olduğu biliniyordu. Bu görüşmeler neticesinde şirket, Snapdragon 5G yongaları ve TSMC yongaları gibi kritik ABD bileşenlere erişimini sağlamakta kararlı görünüyor

Huawei, ürünlerini devlete ait China Postal Telecommunications Appliances Co.'nun (PTAC) bir bölümüne lisanslamayı düşünüyor. Böylece yeni marka, ABD'nin Huawei tedarikini yasakladığı parçaları satın alabilecek.

Huawei’nin Dönüşü Muhteşem Olacak!

Huawei’nin dönüşü muhteşem olacak! Yeni strateji işe yarayacak mı? - Resim : 2

Görünüşe göre, Huawei işi büyümeye geri getirmek için seçenekler aramaya devam ediyor. 2022'den itibaren Huawei'nin amiral gemisi akıllı telefonlarını farklı bir marka altında piyasaya sürme olasılığı çok yüksek görünüyor.

İddiaya göre Huawei, kendi HiSilicon yongalarıyla çalışan bazı popüler akıllı telefon modellerini, rakip Qualcomm veya MediaTek yongalarına, doğru zamanda geçirmeye ve hızla piyasaya sürmeye başlayacak. Söylemeye gerek yok, bu durumda telefonlar diğer markalar altında piyasaya sürülecek.

Huawei, 2022'de lisans altında 30 milyondan fazla akıllı telefonu bu şekilde pazara sunmayı planlıyor.