Mobil

iCloud şifreleri Amerika dışına çıkıyor!

Apple, iCloud anahtarlarını tarihinde ilk defa Amerika dışına taşıyor. Apple, Çin pazarı için güvenliğinden taviz veriyor olabilir.

Apple, Çin için güvenliğinden taviz veriyor!

Çin pazarına giriş yapan Apple, bu pazarda tutunabilmek için Çin hükmetinin VPN'i yasaklamasının ardından App Store'dan tüm VPN uygulamalarını kaldırmıştı. Apple, şimdi de yine Çin için güvenliğinden taviz verecek bir hamle daha yapıyor.

Apple, Çin'deki siber güvenlik yasalarına uymak amacıyla, Çin'deki müşteri verilerini yerel bir sunucu grubuna geçiriyor. Sunucu için Guizhou-Cloud Big Data Industry Co. ile anlaştığını duyuran Apple, iCloud anahtarlarını Şubat sonuna kadar Çin'e taşıyacak.

Çin'deki siber güvenlik yasaları, hükümetin kullanıcıların e-posta, mesaj ve diğer bilgilerine ulaşmasını sağlıyor. Bildiğiniz gibi Apple, kendi ülkesinde terör saldırılarında bile zanlının iCloud bilgilerini FBI ve CIA ile paylaşmayı reddetmişti.

Müşteri güvenliği için teröristin bilgilerini Amerika'da paylaşmayan Apple, Çin'de olası bir güvenlik ihlalinde, iCloud verilerini direkt olarak Çin hükümeti ile paylaşacak.

iCloud şifreleri Amerika dışına çıkıyor! - Resim : 1

İnsan hakları savunucuları; sunucuları Çin'e taşımanın, iletişim ve kişisel bilgiler açısından kullanıcılar için tehlikeli olabileceğinden endişe ediyorlar.

Apple cephesi bu sunucu taşıma işleminin kullanıcı gizliliğine zarar vermeyeceğini savunuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.