Mobil

İkinci el telefon satışına Türk standardı ayarı!

Herkesin merakla beklediği ikinci el telefon satışı için yeni Türk standardı duyuruldu. Artık garantisiz ikinci el telefon satışı olmayacak gibi görünüyor.

İkinci el telefon satışına Türk standardı ayarı!

Telefon fiyatlarındaki artış kullanıcıları ikinci el telefon pazarına yönlendirmişti. Ancak ikinci el telefon satışında bir standart yoktu. İsteyen istediği fiyata ve IMEI'si kayıtlı olmayan telefonları satabiliyordu. Şimdi ise ikinci el telefon pazarının ilgi görmesi ile bir standardın geleceği ortaya çıktı.

İkinci el telefon alıp/satarken dikkat!

Uzun zamandır beklenen ikinci el telefon satışında yapılacak olan düzenlemenin bazı belli başlı hatları paylaşıldı. Aslında Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik, 22 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Şimdi ise bu yönetmelikte kullanıcı dostu düzenlemeler yapılacak.

Bu düzenlemeler arasında en dikkat çekeni en az 12 ay garanti süresi olacak.  Yenilenmiş ikinci el cep telefonları için en az bir yıllık garanti süresi sağlama şartı bulunuyor. Garanti belgesi yazılı olarak ve kalıcı veri saklayıcıyla müşteriye verilecek. Ancak bu garantinin nasıl olacağı bilinmiyor. Örneğin 2 yıllık telefonun garanti süresi bitmiş oluyor. Satan kişi buna nasıl +1 yıl daha garanti sunacak?

İkinci el telefon satışına Türk standardı ayarı! - Resim : 1

Yeni TSE standartları sayesinde ikinci el telefon satışında kayıt dışı da kalkacak. Artık telefoncular aldıkları ve sattıkları ikinci el telefon için fatura kesmek zorunda kalacak. Bu sayede kayıt dışı ekonomide azalmalar göreceğiz.

Yeni standartların yaz aylarında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bakalım yeni TSE standartları ikinci el telefon alım satımı yapan kişileri nasıl etkileceyecek?

Yorumlar
TOPRAK
Ucuz olan herşeyi erişilmez kıldınız. Birşey de kayıt dışı kalsın. Zaten telefonun vergisini en başında alıyorsunuz. Her defasıında vergi alırsanız ikinci el telefonlar da araba gibi pahalı olur.
Cevapla
Ali Kemal
Fiyat artacak o zaman !
Cevapla
Düşünen adam
Bence de fiyatlar artacak o zaman.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.