Mobil

Intel'den açıklama: Tizen ölmedi

Intel, Samsung ile birlikte geliştirdikleri işletim sistemi konusunda kararlı olduklarının altını çizdi.


Intel ve Samsung’un birlikte geliştirdiği Tizen işletim sisteminin sürekli olarak gecikme yaşaması üzerine, teknolojisi dünyası ile yakın ilişkiler içerisinde olan ünlü Rus editör Eldar Murtazin, Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Editör, Tizen projesinin öldüğünü, Samsung ve Intel’in projeyi rafa kaldırarak Android tabanlı yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışacağını iddia etti.

1373264037_tizen-intel-560-tizen-experts.jpg

Konuya ilişkin açıklama ise Intel cephesinden geldi. Mobil dünyasında ARM’ın hakimiyetini kırmak için yeni işlemcilerle var olmaya çalışan Intel yaptığı açıklamada; Tizen çalışmalarında kararlı olduklarını, mobil dünyasına açık ve esnek bir işletim sistemi kazandırma konusunda Tizen’in benzersiz bir rol üstleneceğini aktardı. Intel ayrıca Tizen işletim sisteminin endüstri kaynaklarınca geniş destek aldığını da belirtirken, dağıtılan Tizen 2.0 ve 2.2 Beta SDK’ları sayesinde uygulama mağazasının kurulması noktasında önemli bir kilometre taşı geride bırakıldı.

Konuya ilişkin Samsung cephesinden bir açıklama yapılır mı bilinmez fakat, Tizen projesinin ve Tizen ile çalışan telefonların pazara sürülmesi noktasında gecikmeler yaşandığı da bir gerçek.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.