Mobil

Tegra 4 hayal kırıklığı yarattı

NVIDIA'nın büyük beklenti içerisinde olduğu yeni nesil işlemcisi, üreticiler tarafından ilgi görmedi.


Cortex A15 mimarisini benimseyen ve 28nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteren Tegra 4, ocak ayında düzenlenen CES  2013 etkinliğinde resmen duyurulmuştu. Tegra 3’te olduğu gibi 4+1 çekirdek yapısı benimsenen işlemciye 72 çekirdekten oluşan grafik birimi eşlik ediyor. O dönem yapılan testlerde önemli başarılar ortaya koyan yeni nesil işlemci ne yazık ki üreticilerden beklenen ilgiyi görmedi.

Digitimes tarafından yayınlanan raporda üreticilerin Tegra 4’ü tercih etmemesine sebep olarak yüksek fiyatlar gösteriliyor. Bu sebeple üreticiler performans noktasında yine güçlü bir performans ortaya koyan Qualcomm işlemcilere yöneliyor. Bunun yanı sıra güçlü bir fiyat/performans oranı sunan MediaTek işlemcilerde üreticilerin yoğun ilgi gösterdiği bir diğer çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

1373253654_tegra-4-chip.jpg

Tegra 4 şu ana dek Project Shield adlı mini oyun konsolunda, ASUS Transformer Pad Infinity modelinde, Japonya’da satışa sunulan Toshiba Toshiba’nın 2560x1600 piksel çözünürlükteki 10.1 inçlik ekrana sahip tabletinde  veayrıca HP’nin Sleekbook X2 tableti ve Slate 21 adlı hepsi bir arada bilgisayarında da Tegra 4 işlemcisi tercih edildi. Bunun yanı sıra önümüzdeki dönemde de ZTE’nin Tegra 4 işlemcili bir telefon sunacağı gelen bilgiler arasında.

Hazırlanan raporda, Tegra 4 işlemcisinde bekleneni veremeyen NVIDIA’nın Tegra 4i ile bir çıkış yakalayabileceğinin altı çiziliyor. Tegra 4i’de 4G LTE ve HSPA+ bağlantı seçeneklerine yer veriliyor. Yine 4+1 çekirdek yapısının korunduğu işlemcide 60 adet GPU çekirdeği yer almakta. 28nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteren işlemci Cortex-A9 mimarisine sahip. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.