Mobil

iOS 14.5 ile gelen yeni özellikle iPhone sahipleri yaşadı!

Apple'ın henüz beta aşamasında olan iOS 14.5 güncellemesinin detayları ortaya çıktı. iPhone batarya kalibre etme olayı artık korkulu rüya olmayacak.

iOS 14.5 ile gelen yeni özellikle iPhone sahipleri yaşadı!

Cupertinolu Apple, uzun bir süredir geliştiricileri üzerinde iOS 14.5 Beta sürümünü test ediyor. Geçtiğimiz gün yayınlanan iOS 14.5 Beta 6 ile iPhone sahiplerinin işini kolaylaştıracak bir özelliğin geleceği ortaya çıktı. iPhone batarya kalibre etme olayı yeni güncellemeler ile korkulu rüya olmaktan çıkacak.

Bildiğiniz gibi batarya teknolojileri hala istenilen seviyede değil. Bazen bataryanın tam kapasiteli çalışması için kalibre etmeniz gerekebiliyor. Ancak bunu ne zaman yapacağınız konusunda bugüne kadar hiçbir telefon üreticisi bir uyarı eklememişti. Apple, iOS 14.5 ile iPhone batarya kalibrasyon olayına yeni bir soluk getirmeyi planlıyor.

Son Beta'da ortaya çıkan bilgilere göre; Ayarlar>Pil>Pil Sağlığı bölümünde bataryanın kalibre edilmesi gerekiyorsa bir uyarı görünecek. Ancak bu uyarı şimdilik teknik servise başvurun şeklinde görünüyor. Muhtemelen Apple iOS 14.5'in nihai sürümü ile bataryanın evde nasıl kalibre edileceğinin dokumanlarını paylaşacaktır.

iOS 14.5 ile gelen yeni özellikle iPhone sahipleri yaşadı! - Resim : 1

Şimdilik sadece iPhone 11 ve iPhone 12 ailesinde kullanılacağı söylenen bu özelliğin diğer modellere de gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Eğer iPhone'unuzun bataryasında anormallik görüyorsanız şimdilik aşağıdaki adımları izleyerek bataryanızı kalibre edebilirsiniz.

iPhone batarya kalibre etme işlemi nasıl yapılır?

1. Adım: iPhone'u kapatıp açın.

2. Adım: iPhone'un bataryası bitine kadar kullanın.

3. Adım: 1 gün boyunca telefonunuzu şarja koymayın.

4. Adım: Bekledikten sonra iPhone'u şarja takın ve hiç çıkarmayın. Bu süreçte telefonunuzu kullanmamaya özen gösterin ve hücresel verinizi kesinlikle kapatın.

5. Adım: Şarj tamamlandıktan sonra 1-2 saat batarya yüzde 100 iken prizden çekmeyin.

6. Adım: iPhone'u şarjdan çekin ve kapatıp açın.

Bu adımları uyguladıktan sonra bataryanız kalibre olacaktır. En azından bilinen en iyi yöntem bu. Bakalım Apple, iOS 14.5 güncellemesi ile bu tekniklere farklı bir şeyler ekleyecek mi?

Yorumlar
Hakan Alkan
Hikaye okumayı bırakın, bataryanın ömrü dolduktan sonra istediğin kadar kalibre et değişmesinden başka çare yok
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.