Mobil

iPhone sahipleri zengin olduklarını yine kanıtladı!

Araştırmalar ile iPhone ve Android sahiplerinin uygulamalara ne kadar harcadığı ortaya çıktı. iPhone kullanıcıları yine zenginliğini konuşturdu.

iPhone sahipleri zengin olduklarını yine kanıtladı!

iPhone ve Android üzerinde yapılan araştırmalar ile kullanıcıların uygulama ve oyunlara ne kadar para harcadığı ortaya çıktı. iPhone sahipleri yine zenginliğini konuşturdu diyebiliriz.

App Annie'ye göre, hem Apple App Store hem de Google Play Store'daki uygulamalara yapılan tüketici harcamaları, 2021'in ilk çeyreğinde yüzde 40 artarak 32 milyar dolara ulaştı. App Store bu toplamın 21 milyar dolarını oluştururken, Google Play Store kalan 11 milyar doları oluşturdu. App Store rakibini neredeyse ikiye katladı diyebiliriz.

2020 yılında pek çok kişi salgın sırasında evde kalmaya zorlanırken, pek çok kişi oyun veya akış hizmetlerini yüklemek için mobil cihazlarında bulunan uygulama mağazalarına yöneldi. Böylece zaman geçirmek için film veya televizyon şovları izledi. İki platform arasındaki toplam indirme sayısı, 2021'in ilk çeyreğinde yüzde 10 artarak 31 milyara ulaştı.

iPhone sahipleri zengin olduklarını yine kanıtladı! - Resim : 1

Oyuncular, 2021 yılının ilk çeyreğinde Google Play Store'da yıllık bazda yüzde 35 artışla 9 milyar dolar harcarken, iOS oyun oyuncuları Ocak'tan Mart'a kadar 13 milyar dolar ile yıllık bazda yüzde 30 daha fazla harcama yaptı.

Bu yılın ilk çeyreğinde her hafta yaklaşık bir milyar oyun indirildi. Bu rakam 2020'ye göre yüzde 15 ve 2019'un ilk çeyrek rakamlarına göre yüzde 35 artmış durumda.

Android platformunda uygulama ve oyunlara yapılan harcamaların iOS'ten daha az olmasının en büyük etkeni APK. olarak dışarıdan yükleme yapılabilmesi. Bir de gelir düzeyi düşük insanların giriş seviyesi Android telefon alıp uygulamaya para harcamaması var.

Bir insan 10.000 TL'ye iPhone alıyorsa bir o kadar da uygulamaya harcar. Ancak 2.000 TL'ye telefon alan uygulama alırken düşünür. Bu farkın 2 kat olması bu yüzden normal.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.