Mobil

iOS 6 neler getirdi, hakkında herşey!

Apple'ın dün resmi olarak tanıttığı iOS 6'nın getirdiği yenilikler nelerdir?

iOS 6 neler getirdi, hakkında herşey!

Apple'ın dün Türkiye saati ile dün 20.00'da tüm dünyaya duyurduğu iOS 6'nın getirdiği yeniliklerden bahsedeceğiz bu haberimizde. Dün, Apple'ın yeni işletim sistemini tanıtacağını bu de sizler için vermiştik. 

Hemen ardından Apple'ın CEO'su Tim Cook'un konuşmalarının yer aldığı lansmanda tanıtılan iOS hakkındaki kararlar ve lansmandan dakikaları sizler için bu değinmiş, hızlı ve genel bir şekilde yeni iOS ile alakalı olarak ön inceleme yapmıştık.

1339493802_665x300-copy.jpg

Apple'ın dün SanFrancisco'da gerçekleştirdiği tanıtıma ait geniş videoyu sitesi üzerinden sundu, videoya ulaşmak için tıklayın!

Geçtiğimiz sene ve geçtiğimiz aylarda yeni iOS versiyonunu duyurduklarında her zaman yeni bir bir donanım tanıtırlardı, bu sefer gerçekleştirilen lansmanda beklenen olmadı ve herhangi bir mobil cihaz tanıtılmadı. Ayrıca iOS 6′yı da hemen son kullanıcıya açmadı. Sadece sertifikalı iOS yazılım geliştiricilerin belirlediği test cihazlarına kurulabilecek şekilde iOS 6 beta test sürümlerini yayınladı.

1339486654_biz-ios6-beta-test-1-1.png
Apple'ın dün tanıttığı iOS 6 Beta kullanıcılar için henüz gelmedi, geliştiriciler için yayınlanan sürümünde kullanıcılara ne zaman geleceği henüz net olmasa da sonbaharda final sürümüyle gelecek gibi duruyor.

Ayrıca iOS 6 beklenen gibi tüm cihazlar için gelmedi, sadece belirli cihazlar için karşımıza çıkıyor;

1339489330_ios6-compatible.png
iOS 6 irifili ufaklı olarak hemen hemen en az 200 tane yenilik geliyor. En başta 4G desteği olmak üzere bir çok özellik Türkiye'ye ilgilendirmiyor, çünkü Türkiye o özellikleri kullanılamıyor.

1339489582_ios6-features.pngEn başta Apple'ın uzun zamandır üzerinde yoğunlaştığı, yıllardır oturtmaya çalıştığı SİRİ hakkında yeni gelişmeler var. iOS kullanıcılarının en büyük asistanı SİRİ ile ilgili gelişmelerin en büyüğü aslında iPad'de de çalışıyor olması denilebilir.

1339489970_iphoneturkey-biz-ios6-beta-siri-02a.png
Bu arada merak edenler için hatırlatmak gerekirse, Apple'ın muhteşem asistanı SİRİ maalesef iPhone 4 veya iPad 2 gibi eski modellere Siri desteği hala gelmedi.
SİRİ'ye Amerika merkezli olarak bir çok lokasyon eklenerek daha da geliştirildi, özellikle restaronların, sinemaların ve spor müsabakalarının sonuçları SİRİ tarafından gösterilecek. Hatta çok uç noktalara giderek telefonun sahibi için restorandan yer ayırtabiliyor. Yine özellikle NBA ile ilgili sonuçlar sorulduğunda çok hızlı bir şekilde sonuç alınabiliyor.

1339490461_iphoneturkey-biz-ios6-beta-siri-04.png1339490427_iphoneturkey-biz-ios6-beta-siri-03.png

Yine spordan devam edildiğinde, SİRİ başarılı bir şekilde hızlıca sonuçları ekran getirirken, Futbol ligleri arasında Türkiye ligi malesef yer almıyor.

1339490645_ekran-alintisi.jpg
SİRİ'nin tüm bu eksikliklerinin temel nedeni aslında hala Türkçe dil desteğinin bulunmamasından kaynaklanıyor, onlarca dil arasından Türkçe'ye henüz sıra gelmemiş durumda. Yine Apple her zamanki gibi hızına hız kattı, herhangi bir komutta çok hızlı bir şekilde uygulamayı karşımıza getiriyor.

1339490883_eyesfree.jpg

Facebook Entegrasyonu!

Apple'ın iOS 6'da sunması beklenen Facebook Entegrasyonu sonunda geldi, geçtiğimiz sene iOS 5 ile karşımıza çıkan Twitter entegrasyonundan sonra, uzun zamandır beklenen Facebook entegresi çok kararlı bir şekilde dün tanıtıldı. iOS 6′da Facebook entegrasyonu da, Twitter’da olduğu gibi Ayarlar menüsü altındaki Facebook seçeneği kullanılarak yapılıyor.

1339491052_987.jpg
Facebook hesabımızla Ayarlar menüsü altından giriş yaptıktan sonra da, Kişiler ve Takvim için entegrasyon seçenekleri karşımıza çıkıyor. Eğer entegrasyonu açık bırakırsak, Facebook arkadaşlarımızın, fotoğrafları, telefon ve email bilgileri, Kişiler yani Rehberimiz’de çıkıyor. Benzer şekilde yine arkadaşlarımızın doğum tarihleri Takvim’imizde gösteriliyor.

1339491395_dd.png
Yeni entegrasyonla birlikte fotoğraf gönderimleri de çok hızlanmış oldu. Facebook’un meşhur beğen (Like) seçeneği, iOS 6 ile birlikte App Store’daki uygulamalara da ekleniyor. Bu sayede Facebook arkadaşlarımızın hangi uygulamaları beğendiğini kolayca görebiliyoruz.

1339491469_iphoneturkey-biz-ios6-beta-facebook-14.png
Tasarımı komple baştan sonra değişen App Store'dan sonra önemli bir yeniliklerden bir diğeri de yukarıdan aşağı açılan bildirim seçeneğine Facebook ve Twitter seçeneği eklenmiş durumda.


iPad'e özel saat!

Bilindiği üzere milyonlarca kullanıcının kullandığı iOS'lu cihazlarda sabit alarm ve saat uygulamaları kullanılıyor. Apple binlerce iPad kullanıcılarını uyarılarını dikkate almış olmalı ki, iPad'e özel çok yeni bir saat entegrasyonu ile karşımıza çıkıyor.

1339491685_iphoneturkey-biz-ios6-beta-ipad-saat-17.png
iPad’e yeni eklenen bu Saat uygulamasında da iPhone’daki gibi Dünya Saati, Alarm, Kronometre ve Sayaç özellikleri bulunuyor. Fakat Dünya Saatleri, iPhone’dan farklı olarak eklenen şehirlerin Hava Durumlarını da gösteriyor.

1339491753_iphoneturkey-biz-ios6-beta-ipad-saat-18.png

Apple'ın telefonları için gelen yenilikler!

Apple'ın iPhone için sunduğu özellikler bildiğiniz üzre son derece kısıtlı. Ayrıca Apple, yazılım geliştiricilerin cihazın telefon özelliğine erişimine izin vermiyor. Bu yüzden de App Store’da telefonla ilgili bir uygulama yer almıyor. Bu yüzden de özellikle Telefon uygulaması konusunda çok talep ve şikayet oluyor.

1339492466_iphoneturkey-biz-ios6-beta-telefon-19.png
iOS 6 ile birlikte çağrı ekranlarında büyük değişikliklere gidilmiş durumda. yeni sürümde artık bir çağrı geldiğinde karşımıza sadece “Reddet” veya “Cevapla”  seçenekleri değil, bunların yanında aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Mesaj ile Yanıtla” ve “Daha Sonra Anımsat” seçenekleri çıkıyor.

Apple'ın sunmuş olduğu mesaj ile reddet seçeneği ile birlikte gelen aramayı toplantıda veya herhangi bir grup içerisindeysek kolaylıkla reddedebiliyoruz. Karşıdaki insana istersek daha önceden kaydettiğimiz otomatik bir mesajı yollayabiliyoruz.
1339492621_iphoneturkey-biz-ios6-beta-telefon-20.png
“Daha Sonra Anımsat” seçeneği ise hiç bir mesaj göndermeden sadece Anımsatıcılar uygulamasına bir kayıt atıyor. Bu buton sayesinde aramanın yapılan zamanını detaylarını bize toplantıdan veya grup içerisindeki işimizi hallettikten sonra halledebiliyoruz.


iPhone'a gelen en büyük yeniliklerden birisi de, belki yine en çok beğenilenler arasında olacak, Ayarlar'a eklenen rahatsız etme butonu olacak. Bu buton ile birlikte gece uyurken, aktif ettiğiniz telefonunuz mesgul gibi gözükecek fakat iPhone sizin için çağrı kaydı alacak, uykunuzun bölünmemesi açısından yeni gelen rahatsız etme butonunu kullanabilirsiniz. Bildiğiniz üzre Apple BlackList gibi uygulamaların iOS'da kullanılmasına izin vermiyordu, bu yenilikle birlikte bu işe kendisi el atmış oldu ve çok iyi bir uygulama geliştirdi.

1339493000_iphoneturkey-biz-ios6-beta-telefon-rahatsiz-etme-22.png
Bu “Rahatsız Etme” özelliği de Bildirimler menüsü altından konfigüre edilebiliyor. Örneğin acil durumlar için, 3 dakika içinde iki defa arayan bir numaranın sesinin kapatılmamasını sağlayabiliyoruz.

1339493042_zz.jpg

FaceTime ve 3G

Bildiğiniz gibi FaceTime, sadece Wi-Fi ile çalışan Apple’a has bir görüntülü görüşme servisiydi. Apple her nedense uzun bir süredir FaceTime’ın 3G, yani Hücresel Veri üzerinden çalışmasına izin vermiyordu. Bu da özellikle dışarıdayken FaceTime’ın kullanımını imkansız hale getiriyordu.

1339493210_iphoneturkey-biz-ios6-beta-facetime-3g-27.png
Fakat iOS 6 ile birlikte artık 3G üzerinden de FaceTime görüşmesi yapabiliyoruz. iOS 6 yüklü iPhone 4S’imle gerçekten, 3G’den internete bağlıyken gelen FaceTime çağrılarına artık cevap verebiliyor ve konuşabiliyorum. Görüntü ve ses kalitesi de fena değil.

1339493256_iphoneturkey-biz-ios6-beta-facetime-3g-28.png
Fakat 3G’den görüntülü görüşme yani FaceTime yapmanın en büyük handikapı data paketinin çabuk bitmesi. Yaptığım kaba bir ölçümle, 3G üzerinden yapılan 1 dakikalık FaceTime görüşmesinde gönderilen + alınan veri toplamının 3MB. civarında olduğunu tespit ettim. Bu nedenle 3G üzerinden yapılacak FaceTime görüşmelerini uzun tutmamakta fayda var. Ya da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi Ayarlar -> FaceTime menüsünden Hücresel Veri seçeneğini kapatmakta.Gizlilik

Apple'ın uzun zamandır üzerinde durduğu, çok özen gösterip dikkat ettiği uygulamalar arasında gizlilik de bulunuyor. iPhone'a yüklenen uygulamalardan bazıları Adrest Defteri gibi kişisel bilgilerin bazılarını telefonunun sahibinin haberi olmadan kendi sunucularına alıp saklaması epey sansasyon yaratmış, Amerikan senatosu tarafından bu konu hakkında soruşturma dahi başlatılmıştı. Apple gelen uyarılar karşısında kısa zaman bir çalışma başlatacağını duyurdu ve bu işlemler için ilk adımı iOS 6'da attı.

1339493335_w.jpg
İlk olarak Ayarlar Menüsü altına alt başlık olarak Gizlilik isminde bir menü getirilmiş durumda. iPhone özel olarak gelen bu menüde, özel hayata dair gizliliğin ihlal edildiği durumlarda (Kişiler, Fotoğraflar, Takvim, Lokasyon, vs.) erişim sağlanan uygulamaların genel listesine ulaşılabiliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.