Mobil

iOS 7'den iOS 8 Nasıl Yapılır? [Video]

JailBreak'li iOS 7 cihazlarınızı bu tweakler ile iOS 8 özelliklerine kavuşturuyoruz.

iOS 7'den iOS 8 Nasıl Yapılır? [Video]

Bildiğiniz gibi iOS 8 geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Apple Geliştiriciler Konferansında tanıtıldı. Bu lansman sonrasında iOS 8, Beta sürümü olarak kullanıcıların beğenisine sunuldu. iOS 8'in Beta versiyonunda nihai sürümde yer alacak bazı özellikler bulunmuyor ama iOS 7'nin JailBreak yapılmış telefonunu ya da tabletini kullanıyorsanız işler sizin için değişebilir. 

JailBreak yapılmış iOS 7 cihazınızda iOS 8 konforu yaşamak istiyorsanız sizlere tanıtacağımız tweakleri indirmeniz yeterli olacaktır. iOS 8'in JailBreak yapılmış versiyonu çıkana kadar bu programlar size yetecektir diye düşünüyoruz.

Öncelikle iOS 8'in hızlı mesaj gönderme yeteneğine kavuştuğunu hatırlatalım. Auki programı ile iOS 7 cihazınızı iOS 8'in hızlı mesajlaşma uygulamasına benzer bir uygulama yüklebilirsiniz. Aşağıdaki videoda programın nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

iOS 8 ile birlikte gelen en önemli değişikliklerden biri de Widget desteği oldu. JailBreak'li iOS 7 kullanıpta telefonuna değişik Widget eklemek isteyen kullanıcıların iWidget adlı tweaki indirmelerini tavsiye ederiz. Programın detayları aşağıdaki videoda

iOS 8 ile gelen diğer bir önemli yenilikte klavye uygulaması ve kelimelerin sizin yazma şeklinize göre akılda tutulması işlevi oldu. Android tarafında Swiftkey gibi 3.parti bir uygulamaya benzeyen QuickType özelliğini iOS 7'de kullanmak için PredictiveKeyboard  uygulamasını telefonunuza yada tabletinize indirebilirsiniz. Bu tweak ile klavyenizin üstüne bir alan yerleşiyor ve kelime tahminini buradan yönetiyorsunuz. Uygulamanın resmini aşağıdan inceleyebilrisiniz.

1402062826_predictivekeyboard.jpg

iOS 8 ile birlikte gelen en önemli değişiklik ise şüphesiz ki klavye konusunda oldu. Android dünyasının tartışmasız en iyi klavyeleri Swype ve SwiftKey iOS 8 ile birlikte AppStore'da yer alacaklarını açıkladılar. Bu programlar gelmeden evvel sizde 3.parti kullanıcların geliştirdiği bir klavyeyi kullanmak istiyorsanız Cydia'dan SwipeSelection, AltKeyboard 2 klavyelerini indirebilirsiniz.

Fleksy

Hipjot

iOS 8 ile gelen bir başka önemli güncelleme ise TouchID sensöründe oldu. Apple bu sensörün artık kilit açıp kapatmaktan çok daha farklı işlevlere yarayacağını dile getirse de 3. parti uygulamalar tarafından TouchID'nin kullanılıp kullanılmayacağı halen belirginleşmiş değil gibi görünüyor. JailBreak yapılmış bir iOS 7 kullanıcısıysanız TouchID sensörünüzü Asphaleia , BioLockdown , Bioprotect çok daha etkin kullanabilirsiniz. Aşağıdaki videoda Asphaleia programının neler yapabildiğini izleyebilrisiniz.

 Siri Apple'ın sesli asistan hizmetidir. En başlarda farklı dillere ve farklı şivelere destek veremeyen Siri iOS 8 ile birlikte oldukça gelişmiş özelliklere ve 22 farklı dile entegrasyonu ile geliyor. Bu dillerin Apple için en önemlisi ise Çince. Moto X ile başlayan telefon kapalıyken telefona seslenme ve komut verme özelliği iOS 8 ile birlikte Siri'ye de geliyor. OkSiri programı ise JailBreak'li iOS 7 kullanıcılarının hizmetine çok daha önceden sunulmuş durumda. OkSiri'nin nasıl çalıştığını aşağıdan izleyebilirsiniz.

iOS 8 ile iPhone ve iPad kullanıcılarının hayatı büyük ölçüde değişecek gibi görünüyor. iOS işletim sistmeinin 8. sürümü ile birlikte mobil işletim sistemi hayatında çıraklıktan ustalığa geçiş yaptığını görüyoruz. iPhone 6'nın çıkışı ile birlikte iOS 8'in nihai sürümü de yayınlanmış olacak. Birçok yeniliğin geldiği iOS 8 işletim sisteminin tüm özelliklerini bundan sonraki yazılarımızda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.