Mobil

iOS 8'in 4. Beta versiyonu yayınlandı. Peki, bizi hangi yenilikler bekliyor?

Apple'ın yeni nesil mobil işletim sistemi iOS 8'in 4. Beta sürümü büyük değişikleri beraberinde getiriyor.

iOS 8'in 4. Beta versiyonu yayınlandı. Peki, bizi hangi yenilikler bekliyor?

Apple 2 Haziran tarihinde gerçekleştirdiği Geliştiriciler Konferansında yeni nesil mobil işletim sistemini bizlere tanıttı. Bu lansman sonrasında iOS8'in Beta sürümünü "geliştiriclerin" beğenisine sunmuştu.

iOS 8'in ilk Beta sürümü şansmanda tanıtılan yeniliklerden hemen hemen hiçbirini sunmuyordu ve bu durum Apple'ın yeni nesil işletim sisteminin hazır olmadığı ile ilgili bir algı oluşmasına sebep oldu. Daha sonraki günler Apple'ın iOS 8'in belirtilen bazı özelliklerini daha iyi yere getirecek şirketler satın alması ise bu algının bir yargıya dönüşmesini sağlamıştı.

Bu noktada unutlan birşey varsa oda Apple'ın bir yazılım şirketi olduğudur. Apple tüm bu eleştirlere ve yargılara rağmen arka arkaya Beta sürümlerini "geliştiricilere" dağıtmaya devam etti. Bu gün ise iOS 8'in 4.Beta versiyonunu bize sundu. Bize diyorum çünkü Apple artık geliştiriciler için hata gönderme aracını bu sürümde kaldırarak iOS 8'in "Final" sürüme çok yakın olduğunu ispatladı. Aşağıdaki grafik Apple'ın hangi iOS sürümünde kaç adet Beta sürümü ayyınladığını göstermektedir.

1406023679_ios-betas.jpg

Gelelim iOS 8'in 4.Beta versiyonunda bizleri bekleyen yeniliklere

Bug Reporter: Apple'ın geliştiricilerin hataları daha rahat kendilerine göndermelerine yarayan bu araç iOS 8'de yaşanan hataların raporlanmasını sağlayan oldukça gelişmiş bir programdı ve Apple bu sürümde bu aracı sunmadı. Bu  iOS 8'in Final sürüme çok yaklaştığı hakkında ipucu vermektedir.

Yeni Ayarlar Menüsü: Ekran ayarlar menüsünde otomatik ekran parlaklığının yanına yazı boyutunun ayarlanması ve koyu renkli bildirimlerin nasıl görüneceği menüsünün eklendiğini görüyoruz.

1406024559_ios8-beta4-settings-display-2.jpg1406024977_ios8-beta4-settings-display-1.jpg

Kontrol Merkezi: Apple'ın iOS 7 ile birlikte hayatımıza soktuğu ve ekranın altından çıkan Kontrol Merkezi iPhone kullanıcılarının en çok kullandığı araçlardan biri oldu. iOS 8 ile birlikte Kontrol Merkezi çok daha kullanıcı dostu ve özelleştirilebilir olarak bizlere sunulmaktadır. 

1406025183_ios8-beta4-controlcenter.jpg

Tips app: u uygulama ile bildirim ekranında bir bildirim belirdiğinde artık alt tarafta içeriğiyle ilgili bilgide yer alacak. Bildirim ekranını Google'dan alan Apple'ın bu konuda çok daha fazlasını sunması ise oldukça ironik değil mi?

1406025325_ios8-tips-app-1.jpg

Mesajlar : Apple iOS 8'in mesajlar bölümüne tarih girilmesi için yeni bir seçenekler ekledi.

Klavye : Klavyenin alt satırında bulunan Emoji simgesinin yeniden tasarlandığını görmekteyiz.

1406025464_ios8-beta4-emoji.jpg

Kaydırma Seçenekleri: iOS 8 ile birlikte telefonunuzun ekranına bazı kısa yollar atayabiliyorsunuz. Bu kısa yolları Mail programındaki kullanımını ise tamamen siz belirliyorsunuz. Ekranı sağa yada sola hareket ettirerek kısa yolların ne yapması gerektiğini belirliyorsunuz.

1406025949_swipe-options-ios-8-beta-.jpg

Canlı Yazma: iOS 8 ile birlikte artık sesle yazma özelliği iPhone'lara da geliyor. Google'da ki sesli yazma hizmetinin farklı dillerde verdiği hizmet düşünüldüğünde Apple'ın bu konuda alması gereken uzun bir yol var gibi duruyor. Bu özellik umarız ki Siri'ye benzemez

Kişisel Sağlık Bilgisi: Bu özellik iPhone'un en önemli özelliklerinden biridir. iPhone'un kilit ekranında bulunan bu bilgileri siz programa giriyorsunuz. Kan grubunuz, alerjileriniz, kullandığınız ilaçlar ve olduğunuz ameliyatlar gibi bir çok bilgiyi buraya girebliyor ve birde acil ulaşılması gereken telefonu buraya giriyorsunuz. Allah korusun başınıza kötü bir durum geldiğinde sağlık personelleri buradan sizin tüm sağlık iblgilerinize ulaşıyor ve en doğru tedaviyi size uyguluyorlar.

1406064366_ios8-beta4-medicalid.jpg

iOS 8'in Beta 4 versiyonu ile irili ufaklı başka özelliklerde telefonlarınıza yada tabletlerinize geliyor ama bu noktada en önemli özellikleri sizlerle paylaştık. Apple iPhone 6 ve iOS 8 ile birlikte çok büyük değişikliklere imza atacak gibi görünüyor. Gelişmeler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.