Mobil

iOS için Google Maps yasal takip altında

Google Maps'in kurulum ekranındaki bir seçenek nedeniyle Avrupa veri koruma kanununu ihlal ettiğini açıkladı.

iOS için Google Maps yasal takip altında

Google, iOS için Google Maps uygulamasında Avrupa Birliği özel bilgilerin ihlal ettiği gerekçesiyle takip altına alındı. Almanya'da merkezli Bağımsız Gizlilik Koruma Merkezi, iOS için Google Maps'in kurulum ekranındaki bir seçenek nedeniyle Avrupa veri koruma kanununu ihlal ettiğini açıkladı.

Google, Maps uygulamasını kurarken, kurulum ekranında kullanım koşulları ve gizlilik sözleşmesini kabul etmesi için teşvik ediyor. Bu sözleşme ile kullanıcının bütün bilgilerini kullanmak için izin alıyor. Google bu anlaşma esnasında kullanıcıya paylaşım konusunda bu kutuyu işaretlememek gibi bir seçenek sunmuyor. Bu da suç unsuru sayılıyor.

1355761569_googlemaps.jpg

Google'ın böyle bir seçenek koysa da zaten veri toplama yöntemleri yine kanunla uyuşmuyor. Kişisel bilgi toplayan firmaların, kullanıcının özgür olarak iznini alması gerekiyor. Google Maps uygulaması şimdilik takip altında fakat sonraki güncellemelerde bu ihlaller kaldırılmazsa Google için bu hiç iyi olmayabilir.

Yorumlar
izmirli
linux dunyadaki en guvenli ve stabil isletim sistemidir. android de linux cekirdegini kullanir. ancak google androidi kendi gozetleme ve takip unsurlarini katarak androidi linux cekirdegine giydirmistir. aman gizlilik veya mahremiyet ortaya koyan islemler yaparken iki defa dusunun. kisaca biri bizi gozetliyor.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.