Mobil

iOS uygulamalarının artık özel URL'si olacak

Bundan böyle sadece uygulamaların değil, geliştiricilerin de kendi özel AppStore.com URL'si olacak.

iOS uygulamalarının artık özel URL'si olacak

Amerikan Futbol Ligi finali maçının ikinci çeyreğinde yayınlanan reklam geliştiricilerin ilgisini çekti. Reklamda yeni Star Trek Into Darkness’ın reklamı yer aldı ve reklamın son karesinde, önümüzdeki Mayıs ayında vizyona girmesi beklenen filmin iOS uygulamasına da yer verildi. Reklamda AppStore.com/StarTrekApp olarak uygulama adresi verilmesi Apple’ın artık uygulamalara özel URL tanımlayamaya başladığı anlamına geliyordu.

Durum böyle olunca Apple’dan bu konuyla ilgili olarak açıklama geldi.

1359967140_startrek-uygulama-url-640.jpg

Şirket, bundan böyle sadece uygulamaların değil, geliştiricilerin de kendi özel AppStore.com URL’lerinin olacağını resmen açıkladı. Bu açıklamanın ardından geliştiriciler için yer kapma koşturmaları başladı. Şu an için AppStore’da 800 bin civarında uygulama yer alıyor ve bu durumda kısa URL konusunda ciddi bir rekabet yaşanacak gibi görünüyor.

Benzer isimli pek çok uygulama olmasına karşın ise Apple, sadece özgün uygulamalar için URL’lere izin vererek çözmüş. URL birden fazla uygulama için uygunsa, Apple uygulamanın sayfası yerine, ilgili tüm sonuçların görüntüleneceği bir arama sayfası görüntülüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.