Mobil

iPad Pro 2022'de muhteşem özellik!

Tablet denince akla gelen ilk isim olan Apple iPad'in yeni versiyonları hakkında bazı detaylar ortaya çıktı. iPad Mini 2021 içerisinde tanıtılacak, iPad Pro ise yeni bir özelliğe kavuşacak.

iPad Pro 2022'de muhteşem özellik!

Apple iPad konusunda her daim cömert olmuştur. Hem çok güçlü özellikleri bir araya getirmiş, hem uzun dayanan bataryalar koymuş, hem de iPhone telefonlarda yaptığının aksine uzun yıllar boyunca asla takılmayan bir işletim sistemi deneyimi yaşatmıştır. Yani kısaca Apple istese şu anda iPhone 5'i dahi bir güncelleme ile daha yepyeni çıkmış bir telefon gibi atik hale getirebilir. Bunu iPad deneyiminde açıkça görüyoruz.

Son yıllarda çıkan iPad Pro cihazlar ise aslında bir bilgisayardan çok bir akıllı telefona daha yakın olan tabletleri artık yavaş yavaş bilgisayarlara daha yakın hale getiriyor. Hele ki son çıkan iPad Pro 2021 serisinde Apple'ın 2020 içinde MacBook ve Mac Mini bilgisayarlarında kullandığı Apple M1 işlemcisini görüyoruz. Yeni iMac 2021 ile birlikte iPad Pro da artık tam performanslı M1 işlemciye sahip. Bu da iPad Pro 2021'in tabiri caizse i7 işlemcilerden bile hızlı bir performans gösterdiği anlamına geliyor.

iPad Pro 2022'de muhteşem özellik! - Resim : 1
Mini-LED teknolojisi ve M1 işlemcisi ile iPad Pro 2021

iPad Pro 2022'de kablosuz şarj ve MagSafe ile gelecek

Apple 2021 yılında hem M1 işlemci hem de 12.9 inç ekran boyutuna sahip iPad Pro için devrimsel Mini-LED ekranı kullanınca bir sonraki nesilde nasıl bir geliştirme yapacağı merak konusu olmuştu. Son gelen bilgiler 2022 içerisinde çıkacak bir iPad Pro cihazda artık kablosuz şarj özelliğinin olacağı yönünde. Bu eğer doğru ise bir sonraki iPad Pro'nun arkası metal değil de cam olarak gelecek anlamına geliyor. Çünkü metal arka tasarıma sahip cihazlarda haliyle kablosuz şarj yapılamıyor. Kablosuz şarj için elektrik akımlarının bozulmayacağı plastik, cam veya seramik gibi materyallerin kullanılması gerekiyor.

iPad Pro 2022 için konuşulan bir diğer özellik de MagSafe, iPhone 12 ile birlikte hayatımıza giren ve bazılarının hoşuna gitmeyen ama çoğunluğun oldukça beğendiği MagSafe özelliği ve aksesuarları 2022 yılı içinde iPad Pro'ya da gelebilir. İşin doğrusu iPhone'un MagSafe ile tık diye araca bağlamak oldukça güzel bir deneyim ama iPad boyutunda bir ekranı zorlanmadan araç konsoluna yerleştirebilmek muhteşem olurdu.

Yeni iPad serilerinin bazıları OLED ekrana sahip olacak

Bilindiği üzere şu anda iPad Pro 2021 12.9 inç versiyonu Mini-LED ekran kullanıyor. Diğer bütün iPad serilerinde ise LCD ekran bulunuyor. Gelen bazı raporlar 2022 içinde çıkacak olan bazı iPad serilerinin artık OLED ekrana geçeceği yönünde. İşin doğrusu günümüzde en gelişmiş ekran teknolojisi Mini-LED. Bu yüzden Apple en güçlü cihazı olan iPad Pro 12.9 inç versiyonunda geri adım atmadan Mini-LED kullanmaya devam edecektir fakat diğer tüm versiyonları LCD ekrandan OLED ekrana terfi ettirebilir.

iPad Mini 2021 büyük bir tasarım değişikliği ile geliyor

Son olarak 2019'da güncellenen iPad Mini de 2021 içerisinde yeni bir versiyona kavuşacak. Hakkında tam bir sızıntı olmasa da çerçevelerin incelerek ana ekran tuşunun kaldırılacağı, bu sayede boyutu büyütmeden ekranın büyütüleceği konuşulanlar arasında. Açıkçası iPad Mini tasarımı 6 yıldır değişmediği için artık büyük bir tasarım güncellemesi gelmesi gerekiyor.

Apple önümüzdeki günlerde yıllık geliştirici konferansı olan WWDC etkinliğini düzenleyecek. Genellikle yeni iOS ve diğer yazılım güncellemelerinin, ayrıca geliştirici araçlarının konuşulduğu konferans zaman zaman yeni cihaz tanıtımlarına da sahne olabiliyor. Bu yüzden konfersansta iOS 15 ve iPadOS 15'in yanında uzun süredir sızıntılarla şekillenen yeni M1 işlemcili MacBook Pro cihazların da açıklanması beklentiler arasında. Kim bilir, belki de M1 işlemciyi de MacBook Pro için daha da güçlendirmişlerdir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.