iPhone 13 bekleyenler bu haber neşenizi kaçırabilir

iPhone 13 serisinin hem gövdesi hem de kamera çıkıntısı iPhone 12 serisine göre daha kalın olacak.

iPhone 13 bekleyenler bu haber neşenizi kaçırabilir

Tuşlu telefonlardan akıllı telefonlara geçişte ve akıllı telefonların sürekli gelişmesi aşamasında telefonlar gitten gide incelmiş ve 5 mm inceliğinde telefonlar görülmeye başlanmıştı. Örneğin Motorola Moto Z ya da General Mobile Discovery Air gibi telefonlar ciddi derecede ince ve hafifti fakat bunların da büyük bir dezavantajı vardı: Batarya ömrü...

Akıllı telefonlar kalınlaşıyor

Akıllı telefonların sürekli güçlenmesi ile beraber bataryaları da günü çıkarmamaya başladı ve bu yüzden son dönemlerde bataryalar sürekli büyüdü. Bundan 3-4 yıl önceye kadar çoğu akıllı telefonun 2000-3000 mAh arası bataryaları bulunurken günümüzde artık 4000 mAh bile yetersiz gelmeye başladı. Artık 7000 mAh büyüklüğünde bataryalara sahip telefonlar dahi piyasaya çıktı. 

iPhone 13 bekleyenler bu haber neşenizi kaçırabilir - Resim : 1
MacRumors'a göre iPhone 13 ve iPhone 12 kalınlık karşılaştırması

iPhone ise batarya meselesinde kendi sistemine sahip. Genellikle tanıtımlarında batarya büyüklüğünden ziyade video izleme ve internette gezinme saati gibi verileri gösteren Apple'ın iPhone'da kullandığı bataryalar rakiplerinden her daim daha küçük oluyorlar. Fakat tabi ki Apple'ın verimli işlemcileri ve iOS optimizasyonları sayesinde batarya ömrü olarak rakiplerinin pek gerisinde kalmıyor.

iPhone 13 daha kalın olacak

Özellikle iPhone XR ile beraber bataryayı büyütmeye başlayan, iPhone 11 serisinde de Pro ve Pro Max'ın bataryalarını da büyüten Apple görünüşe göre iPhone 13 serisinde de bu şekilde bir aksiyon alacak gibi duruyor. Çünkü MacRumors'un haberine göre iPhone 13 serisi selefi iPhone 12 serisine göre bir tık daha kalın. Kamera çıkıntıları da aynı şekilde daha büyük fakat kamera çıkıntısının büyümesinin sebebi elbette ki kamera ve lens sistemindeki güçlendirmelerden kaynaklanıyor.

iPhone 13 bekleyenler bu haber neşenizi kaçırabilir - Resim : 2
MacRumors'a Göre iPhone 13 ve iPhone 12 kamera tasarımları

Kamera çıkıntısı çok daha büyük

Güncel iPhone 12 serisi 7.4 mm kalınlığında iken iPhone 13 serisinde bu kalınlık 7.55 mm'ye çıkacak. Asıl büyük değişim ise Pro serisinin üçlü kamera sisteminde olacak. Hem daha önce bahsedildiği gibi kamera çıkıntısı daha kalın olacak. Hem de kamera adası iPhone 12'ye göre oldukça büyüyecek. Bu da iPhone 12 Pro serisine göre daha büyük sensörlerin kullanılacağının habercisi. Görünüşe göre Apple kamera yarışında geri düşmek istemiyor. Kamera çıkıntısının kalınlığı ise 3.65 milimetre olacak. Bu iPhone 12 Pro'daki 1.5 milimetrelik çıkıntıya göre iki kattan daha büyük bir kalınlaşma anlamına geliyor.