iPhone 13 çok konuşulacak kamerası ile göründü!

Apple'ın Eylül ayında tanıtacağı iPhone 13 modeli görüntülendi. Kamera kurulumu ve tasarımı çok ama çok konuşulacak.

iPhone 13 çok konuşulacak kamerası ile göründü!

Cupertinolu Apple, bir aksilik yaşanmaz ise Eylül ayında etkinlik düzenleyecek ve iPhone 13 ailesini tanıtacak. Çip krizinden etkilenmezse yine o ay içerisinde satışa başlayacak olan Apple, bu yıl farklı bir kamera tasarımına geçiş yapacak. Telefonların kameraları ve tasarımları artık birbirine benzemeye başladı. Apple bu noktada risk alacak ve iPhone 13'te çaprazlama bir kurulum deneyecek.

Kamera dizilimi iPhone 13 ile değişecek

iPhone 11 ve 12'de olduğu gibi ana lens + ultra geniş açılı lens kurulumunu kullanacak olan Apple, bu sefer lensleri alt alta değil çaprazlama konumlandıracak. Muhtemelen tepedeki lens ana kamera alttaki de ultra geniş açılı kamera olacak.

iPhone 13

Apple A15 yonga setinden beslenecek olan iPhone 13 ve 13 Pro ailesi yine ekran ve kamera tarafında ayrışacak. Pro modellerde telefoto lens ve LiDAR sensör yer alacak. Pro modellerin ekranları ise LTPO panel olacak ve 120 Hz tazelemeyi destekleyecek. Ancak ana modellerin 60 Hz ile sınırlandırılması bekleniyor.

Fiyat konusunda ilk artışın Apple ile yaşanması bekleniyor. Çip krizinden dolayı Android tarafında birçok üretici fiyatların artacağını resmi olarak açıklamıştı. iPhone 13 tanıtıldığında 2022 mali yılına geçiş yapacak olan Apple, bu yüzden fiyatı artıran ilk firma olarak tarihe geçebilir. Bu fiyat artışı özellikle ülkemizde çok ciddi bir şekilde hissedilecek.

iPhone 13

iPhone 12 ailesinin resmi satış fiyatı 9.999 TL'den başlıyor. Muhtemelen önümüzdeki yıl başlangıç fiyatı 10.999 TL'ye kadar çıkacak. Android telefon üreticilerinin ülkemizde üretim yapıp fiyatları düşürmesi Apple'ın Türkiye pazar payını olumsuz etkileyecek. Bu yüzden Apple Türkiye'nin fiyatlar konusunda acilen bir atılım yapması gerekiyor. Kim bilir belki Apple da ülkemizde iPhone üretimine önümüzdeki dönemde başlar....