Mobil

iPhone 14 hakkında şaşırtıcı detay

Apple iPhone 14, TSMC üretim kısıtlamalarıyla karşı karşıya kaldığı için son teknoloji 3nm çiplerle gelmeyebilir.

iPhone 14 hakkında şaşırtıcı detay

Apple'ın silikon üreticisi TSMC yeni nesil 3 nm tabanlı prosesinin üretimi ile mücadele ediyor. Haber bugün The Information tarafından yayınlanan bir raporda duyuruldu. Rapor, ayrıca TSMC'nin 3nm sürecine geçiş mücadelesine de ışık tutuyor.

Raporlara göre, TSMC 2022'nin ikinci yarısında teslim etmeyi taahhüt ettiği 3nm silikon işlemiyle ilgili sorunlar yaşıyor. Bu sebeple de iPhone 14'ün 5nm yongalarıyla ilgili problemler yaşanması söz konusu. 

iPhone 14 hakkında şaşırtıcı detay duyuruldu

Bu aksilikten bağımsız olarak, TSMC, şu anda iPhone 13'te kullanılan 5nm işlemcinin (N5P) bir iyileştirmesi olan N4P sürecini üretmeye hazır durumdaa. Bu sebeple iPhone 14 işlemcisinde son nesilde bir yükseltme söz konusu olabilir. TSMC'nin 5nm ailesinin üçüncü büyük geliştirmesi olan N4P'nin orijinal N5 teknolojisine göre %11 performans artışı sağladığı iddia ediliyor. N5P ile karşılaştırıldığında, N4P ayrıca güç verimliliğinde %22'lik bir iyileşmenin yanı sıra transistör yoğunluğunda %6'lık bir iyileşme sağlıyor. Ek olarak, N4P, süreç karmaşıklığını azaltıp devam eden küresel çip kıtlığında bir saatin ihtiyacı her şeyi sunacak. Öte yandan bu gecikme, Samsung gibi rakip çip üreticileri için TSMC'yi yakalama ve hatta 3nm sürecine ilk ulaşan olma fırsatı da yaratıyor. Durum böyle olsa da, Apple'ın, Qualcomm'a üstünlük sağlamak için N4P yongalarının erken sevkiyatını güvence altına aldığı söyleniyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.