Mobil

iPhone 14 için ilk bilgiler geldi! Kamera bu sefer olacak!

Apple'ın 2022'de tanıtacağı iPhone 14 ile ilgili ilk bilgiler geldi. Apple'a yakın olan analist kamera çözünürlüğünün artacağını müjdeledi.

iPhone 14 için ilk bilgiler geldi! Kamera bu sefer olacak!

Apple bu yılın Eylül ayında iPhone 13 ailesini tanıtacak. Ancak bu modellerde büyük bir sıçrama yaşanmayacak. Apple'a yakınlığı ile bilinen ünlü analist Ming-Chi Kuo, iPhone 14 ile özellikle kamera bölümünde büyük bir atılım yapılacağını müjdeledi.

Ming-Chi Kuo'ya göre iPhone 14 ailesinde 48 Megapiksel kamera ve 8K video kaydı özellikleri yer alacak. Kuo; 2022 yılında dört adet iPhone 14 modelinin tanıtılacağını söylüyor. Bu modeller 6.1 inç ve 6.7 inçlik ana model ve 6.1 inç ve 6.7 inçlik Pro model olacak. 

48 Megapiksel sensör maalesef ki sadece Pro ailesine özel olacak. Ana modellerde daha küçük megapikselli lensler kullanılacak. Kuo, telefoto ve ultra geniş lenslerin de daha gelişmiş özelliklere sahip olacağını belirtiyor.

Sensör 48 megapiksel olmasına rağmen, iPhone'dan alınan görüntülerin yine de 12 megapiksel çözünürlükte olması bekleniyor. Apple, ham 48 megapiksel verileri alan ve daha fazla ayrıntı ve daha az parazitle 12 megapiksellik bir çıktı görüntüsü oluşturan akıllı bir ölçekleme algoritması kullanmayı tercih edebilir.

iPhone 14

Buna "dört hücreli birleştirme çıkış modu" deniyor ve günümüzde bazı ileri teknoloji Android telefonlar tarafından kullanılıyor.

Ayrıca, her pikselin ham boyutu, iPhone 12'deki 1.7um pikselden önemli ölçüde daha büyük olan yaklaşık 2.5um'ye çıkacak. Daha büyük pikseller, telefonun daha fazla ışık alabileceği ve gürültüyü azaltabileceği anlamına geliyor.

Kuo, video kamera sisteminin de ilk kez 8K kaydı destekleyeceğini de belirtiyor. Muhtemelen iPhone 13 ailesi sadece 4K video çekebilecek. Apple'ın 8K'ya geçiş yaptığında 60 FPS'e de destek vermesi bekleniyor.

Yorumlar
Kamil
Bu bir telefon...:):)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.