Mobil

iPhone 14 modellerinin RAM kapasiteleri ortaya çıktı

Apple tarafından gerçekleştirilen Far Out etkinliği kapsamında tanıtılan iPhone 14 serisinin özellikleri netleşmeye devam ediyor.

iPhone 14 modellerinin RAM kapasiteleri ortaya çıktı

Teknoloji dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Apple, her yönüyle kendine has bir marka. Attığı her adımda bu durumu bir kez daha idrak etmemizi sağlayan Amerikalı teknoloji devi, 7 Eylül’de gerçekleştirdiği tanıtım organizasyonunu yine kendine has tarzıyla tamamladı. Normal şartlar altında, herhangi bir akıllı telefon üreticisi tarafından bir telefon tanıtıldığında, o telefonun RAM’inin ne kadar olduğunu ya da bataryasının kaç mAh’dan oluştuğunu biliriz değil mi? Çünkü marka bunları en ince ayrıntısına kadar açıklar. Ancak Apple, adeti olduğu üzere iPhone 14 serisinde de bu soruları yanıtsız bıraktı.

Bununla birlikte iyi ki geliştiriciler, yazılımcılar, duyumcular var da, iPhone’lar hakkında merak ettiğimiz şeyleri resmi kanallar vasıtasıyla olmasa da öğrenebilme imkanına kavuşuyoruz. İşte dün ortaya çıkan yeni bir bilgi, iPhone 14 serisinde kullanılan RAM’lerin boyutları hakkında bizleri aydınlatmış oldu.

iPhone 14 modellerinin RAM kapasiteleri ortaya çıktı

Xcode 14 beta isimli yazılım sayesinde açığa çıkarılan detaylara göre Apple, iPhone 14 serisinin tamamında 6GB’lık RAM tercih etmiş. Bu aslında şaşırtıcı bir bilgi çünkü geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen iPhone 13 ve iPhone 13 Mini modellerinde 4GB’lık RAM’ler kullanılırken, Pro modellerinde 6GB’lık RAM’leri görmüştük. Bu yıl ise ikili ayrım sonlandırılmış olmakla birlikte en azından görünen kapasite bakımından Pro’larda bir gelişim olmaması bir hayli şaşırtıcı.

Son olarak Apple’ın bu hamlesinin arkasında standart iPhone 14 modellerinde LPDDR4X, Pro modellerinde ise LPDDR5 tipi RAM’ler kullanılmış olmasının yattığı iddia edilirken, bu konuda da şimdilik herhangi bir netliğin bulunmadığını hatırlatalım.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.