Mobil

iPhone 14 yerine iPhone 14 Pro almak ne kadar mantıklı? İşte yanıtı

iPhone 14 serisi yakın zamanda duyuruldu ve pek çok kişi ilk satışların başlamasını heyecanla bekliyor.

iPhone 14 yerine iPhone 14 Pro almak ne kadar mantıklı? İşte yanıtı

Ürünün genel satışa 16 Eylül'de sunulacağı göz önüne alındığında, incelemecilerin yeni iPhone'ları ve özellikle iPhone 14 Max ve 14 Max Pro'yu test etme şansı bulmaları için biraz daha beklemeleri gerekiyor.

iPhone 14 Max ve 14 Max Pro, bu yılki seride Apple'ın yeni A16 çipine sahip olan tek cihazlar olma özelliğine sahip. Referans olması açısından, standart iPhone 14 ve iPhone 14 Plus geçen yıla ait A15 çipi ile güçlendirilecek. Bu, Apple'ın Pro ve Pro olmayan cihazları arasında ham performans açısından böylesine bir fark yarattığı ilk hamle oldu.

Ancak, dün Geekbench'te yayınlanan son karşılaştırmalar iPhone 14 Pro'nun performans artışının o kadar da önemli olmayabileceğini gösterdi. Verilere göre, 14 Pro'nun tek çekirdek puanı standart 14'ünkinden sadece %10 daha yüksekken, çok çekirdekli puanları ise neredeyse aynı.

iPhone 14 yerine iPhone 14 Pro almak ne kadar mantıklı? İşte yanıtı

Bununla birlikte, bugün yapılan yeni bir dizi kıyaslama, A16 ve A15 yonga setleri arasında çok çekirdekli performansta daha önemli bir fark olduğunu gösteriyor. Sosyal medyada sızdırdığı bilgilerle ün salan IceUniverse, verileri bir tweet aracılığıyla paylaştı. Buna göre, iPhone 14 Pro'nun tek çekirdek puanı hala yaklaşık %10 daha yüksek, ancak çok çekirdek puanı artık 5455 (4664'ten daha yüksek).

Bu eşitsizlik büyük olasılıkla o zamandan beri ele alınan yetersiz yazılım optimizasyonundan kaynaklanıyor. Sonuç olarak bu, iPhone 14 Pro'nun Pro olmayan modellerden sürekli olarak daha fazla performans sunacağı anlamına geliyor. Bunun kullanım deneyimi açısından büyük bir fark yaratıp yaratmayacağı ise tartışmaya açık.

Apple'ın kendisinin, önceki modellerine kıyasla A16'nın getirdiği ana iyileştirmelerin ham performanstan ziyade güç verimliliği, görüntü işleme vb. alanlarda olduğunu iddia ettiğini göz önüne almalıyız. Son olarak, söz konusu iPhone olduğunda parametreleri kıyaslamanın bizi kesin sonuca götürmeyeceğini de belirtmemiz gerekir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.