Mobil

iPhone 14 sahiplerine kötü haber! Şimdi neler olacak?

ABD merkezli teknoloji devi Apple, zaten sorun yaşadığı iPhone 14 Pro modelleri konusunda daha da büyük sorunlar yaşamak zorunda kalabilir.

iPhone 14 sahiplerine kötü haber! Şimdi neler olacak?

Apple analisti Ming-Chi Kuo tarafından hazırlanan yeni bir rapor, şirketin bu yılın dördüncü çeyreğinde iPhone 14 Pro cihazlarında büyük bir üretim ve stok sorunu yaşayacağını söylüyor. Kuo'nun söylediğine göre şirket, 80 - 85 milyon adetlik pazar hedefine kıyasla ancak 70 - 75 milyon iPhone sevk edecek. Toplam iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max sevkiyatı ise beklenenden 15 - 20 milyon adet daha az olacak. Bu gelişmeler, Çin'de fabrikaların kapanmasıyla sonuçlanan ve Foxconn'un ana iPhone fabrikasında işçi protestolarını ateşleyen son COVID-19 salgınına atfediliyor.

Ayrıca Kuo, Zhengzhou iPhone fabrikasının ortalama kapasite kullanım oranının Kasım ayında yalnızca %20 civarında olduğunu ve Aralık ayında yalnızca %30 - 40'a ulaşmasının beklendiğini belirtti.iPhone 14 Pro ve Pro Max oldukça pahalı olduğu için Kuo, Apple'ın 2022'nin dördüncü çeyreğindeki iPhone gelirinin “Pazar hedefinden %20 - 30 veya daha fazla oranda düşük olabileceğini” tahmin ediyor.

Şu anda, iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max ABD'deki Apple Mağazalarında stokta bulunmuyor. Apple'ın web sitesinde de siparişler dört haftalık bir gecikme yaşıyor. Bu nedenle Kuo, ekonomik durgunluğun ortasında bu modellere olan talebin çoğunun ertelenmek yerine basitçe “kaybolacağını” düşünüyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.