Mobil

iPhone 15 hakkında ilk bilgiler ortaya çıktı! Evet 14 değil 15!

Avrupa Birliği kararları sonrasında nasıl bir yol haritası izleyeceği merak edilen Apple’ın USB Type-C konusundaki tavrı netleşiyor.

iPhone 15 hakkında ilk bilgiler ortaya çıktı! Evet 14 değil 15!

Bilindiği üzere Avrupa Birliği, birliğe dahil bütün ülkeler de gerek e-atık miktarını azaltmak gerekse de vatandaşlarını her cihaz için ayrı bir kablo temin etme maliyetinden kurtarmak için standart bir port sisteminin kabulü çalışmalarını yürütüyor. Neredeyse son 2 yıldır bu konuya ilişkin mesai harcayan Avrupa Birliği, artık çalışmalarını tamamladı ve 2024 yılının sonu itibariyle birlik sınırları içerisinde USB Type-C haricinde bir porta sahip olan tüm yeni akıllı cihazların satışlarını yasakladı.

Tabi bu yasaktan nasibini alan en önemli isimse kendisine has Lightning portuyla efsaneleşen Apple oldu. Teknoloji dünyası uzun bir süredir Amerikalı teknoloji devinin, bu yeni yasak karşısında nasıl bir yol haritası izleyeceğini merak ederken, bugün ünlü bir duyum hesabı tarafından ortaya atılan iddia, kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu.

iPhone 15 hakkında ilk bilgiler ortaya çıktı! Evet 14 değil 15!

Söz konusu hesap tarafından paylaşılan bilgilere göre Apple, iPhone 15 modelinde son defa Lightning portuna yer verecekken, aynı seride yer alması planlanan iPhone 15 Pro’da ise USB Type-C portu bulunacak.

iPhone 16 ile birlikte standart iPhone modellerinde de USB Type-C portuna geçiş yapacak olan Apple, aynı serideki üst segment modeli olması beklenen iPhone 16 Pro’da ise tamamen portsuz bir deneyimi başlatabilir. Eğer bu iddia gerçek olursa, iPhone 17 ile birlikte Apple’ın USB Type-C zorlamasını terk edeceğini söyleyebiliriz. Tabi bu iddiaların doğru olup olmadığını görebilmek için oldukça uzun bir süre beklememiz gerektiğini de hatırlatalım.

Yorumlar
Sefa
Tabikide bunu almayacağım iPhone 23 bekliyorum 2023 de Görüşürüz ;)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.