iPhone 15 Pro, Resident Evil 4 Remake'te zorlanıyor

Yeni iPhone 15 Pro'nun, Resident Evil 4 Remake oyununda 30fps hızını korumakta zorlandığı bildiriliyor.

iPhone 15 Pro, Resident Evil 4 Remake'te zorlanıyor

Apple'ın iPhone 15 Pro serisi, oyun dünyasında güçlü bir oyuncu olarak pazarlanıyor ve AAA oyunlarında, örneğin Resident Evil Village'da güçlü performans sergiliyor. Ancak, yakında çıkacak Resident Evil 4 Remake üzerinde yapılan son testler, iPhone 15 Pro'nun oyun deneyiminde beklenenin altında performans sergilediğini gösteriyor. Buna karşın, M2 çipli iPad Pro bu oyunda oldukça iyi bir performans gösterdi.

Apple'ın oyun pazarına yönelik hamlesi, Resident Evil 4Remake'iniPhone 15 Pro'da gösterdiği eksikliklerle karşılaşıyor. MrMacRight tarafından yapılan performans testlerinde, iPhone 15 Pro, M1 iPad ve M2 iPad, "Resident Evil 4: Remastered" odaklı karşılaştırıldı. Video olarak yüklenen sonuçlara göre, iPhone 15 Pro oyun performansında tatmin edici bir deneyim sunmakta zorlandı. MetalFX keskinleştirme teknolojisi etkinleştirilmiş şekilde 1560x720 çözünürlükte çalışan oyun, iOS'ta sabitlenmiş 30 FPS (saniyede kare sayısı) değerinin altında kaldı.

iPhone 15 Pro, Resident Evil 4 Remake'te zorlanıyor

Basit sahnelerde nispeten sabit bir kare hızıyla 30 FPS'ye yakın bir performans sergilenirken, dövüş gibi daha yoğun senaryolarda önemli bir düşüş yaşandı ve bazı durumlarda FPS 20'nin altına düştü. Bu anlarda grafiklerde ciddi takılmalar yaşandı ve özellikle keskin nişancı tüfeği kullanırken oyun deneyimi üzerinde önemli bir etki yarattı.

Resident Evil Village'ın iPhone'a başarılı bir şekilde uyarlanmasının aksine, iOS sürümü Resident Evil 4 Remake, özelleştirilebilir ayarlar sunmuyor ve önceden belirlenmiş grafik ayarlarına bağlı kalıyor. Özellikle Apple tarafından vurgulanan, çok beklenen ışın izleme özelliği ise dikkat çekici şekilde yok.

iPhone 15 Pro'nun alt seviye performansına katkıda bulunan önemli bir faktör, muhtemelen ısı dağılımı sorunlarıdır. Testler sırasında cihaz hızla ısındı ve bu da frekans limitinde bir azalmaya ve takılma sorunlarının şiddetlenmesine yol açtı. İlginç bir şekilde, iPhone 15 Pro zorluklar yaşarken, M2 çiple donatılmış iPad Pro, daha yüksek çözünürlükte ve daha istikrarlı bir kare hızıyla oyunu çalıştırarak daha güvenilir bir seçenek olarak ortaya çıktı.