iPhone 15 serisi rekor düşük fiyatlarla satışta

iPhone 15 serisi, rekor düşük fiyatlarla satışa sunuldu. Bu indirimler, Apple'ın yeni modellerinin daha geniş bir kitleye ulaşmasını hedefliyor.

iPhone 15 serisi rekor düşük fiyatlarla satışta

Apple, iPhone 15 serisinin satışlarını canlandırmak için Çin ana karasında büyük indirimlere gidiyor. Önde gelen online perakendeciler JD.com ve Alibaba'nın Tmall platformu, bu telefonları şimdiye kadarki en düşük fiyatlarla sunuyor.

Örneğin, üst düzey 256 GB iPhone 15 Pro Max, bu platformlarda şimdi 7.949 yuan (1.117 dolar) fiyatla satılıyor. Bu, 2023 Eylül ayında piyasaya sürüldüğündeki 9.999 yuan (1.407 dolar) fiyatına göre 2.050 yuan (yüzde 20) indirim demek. 128 GB kapasiteye sahip temel model iPhone 15 ise yüzde 23'lük bir fiyat düşüşü ile 5.999 yuan'dan (845 dolar) 4.599 yuan'a (648 dolar) geriledi.

Ancak, Apple'ın resmi Çin ana karasındaki online mağazasında iPhone 15'ler hala lansman fiyatlarıyla listeleniyor. Bu indirimler sadece büyük e-ticaret platformlarında geçerli.

iPhone 15 serisi rekor düşük fiyatlarla satışta - Resim : 1

iPhone 15 serisi rekor düşük fiyatlarla satışta

Apple'ın bu agresif indirimleri, Çin'deki ana ürünlerine olan ilgiyi yeniden canlandırmak amacıyla yaptığı düşünülüyor. Bilmeyenler için, iPhone satışları Çin, Hong Kong ve Tayvan'ı içeren Büyük Çin bölgesinde Mart çeyreğinde %8 düşüşle 16,4 milyar dolara geriledi. Apple'ın Çin online pazarlarındaki bu olağan dışı indirim stratejisi Ocak ayında başladı. Bu, Xiaomi ve Honor gibi birkaç Çinli üreticinin telefonlarının hem online hem de offline pazarlarda fiyatlarını düşürmesinin ardından geldi.

Aynı ay içinde, Apple kendi ana kara online mağazasında iPhone'lar, iPad'ler, MacBook'lar, AirPods ve Apple Watch'lar için 800 yuan'a varan indirimler sundu. Pazar araştırma firması Counterpoint'e göre, Apple'ın Çin ana karasındaki akıllı telefon pazar payı Mart çeyreğinde yüzde 15,7'ye geriledi; bu oran bir yıl önce yüzde 20,2 idi.

Bu düşüş, AppleVivo (yüzde 17,4 pazar payı) ve Honor (yüzde 16,1 pazar payı) arkasında bıraktı. Huawei, başarılı 5G telefon geri dönüşü ile Mate 60 Pro modeli sayesinde aynı dönemde yüzde 15,5 pazar payı elde etti.

Endişelere rağmen, iPhone'lardaki indirimlerin Apple için bazı olumlu sonuçlar verebileceği görülüyor. Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi tarafından bu ayın başında yayınlanan verilere göre, Çin'de yabancı markalı akıllı telefonların sevkiyatları Mart 2023'e kıyasla yüzde 12 arttı. Akademi marka belirtmemiş olsa da, Apple genellikle Çin ana karasındaki yabancı telefon satışlarında hakim durumda.