Mobil

iPhone 15 serisinin yeni tasarım detayları ortaya çıktı

Akıllı telefon dünyasının en çok ilgi çeken ismi olan iPhone, yeni serisi iPhone 15’e kavuşmaya git gide daha fazla yaklaşıyor.

iPhone 15 serisinin yeni tasarım detayları ortaya çıktı

Güvenilir bir kılıf üreticisi ve 3D sanatçısı Ian Zelbo tarafından sağlanan bir CAD (bilgisayar destekli tasarım görüntüsü) modeli kaynak gösterilerek, yaklaşan iPhone 15 Pro'nun özel renderları ortaya çıktı. Renderlar, bu yılın ilerleyen zamanlarında piyasaya sürülmesi beklenen Apple'ın bayrak gemisi akıllı telefonunun tasarımı ve özelliklerinde bazı önemli değişiklikleri gösteriyor.

Bu renderlara dayalı olan CAD dosyaları, Asya'daki fabrikalara telefon kılıflarını lansmandan önce hazırlamaları için Apple tarafından verilir. Bu hamlenin arkasında yatan sebep ise, cihaz piyasaya sürüldüğünde kılıfların hazır olmasını sağlamaktır.

iPhone 15 serisinin yeni tasarım detayları ortaya çıktı - Resim : 1

Buradaki özel CAD, bu dosyalara sahip olan ilk Çin fabrikasından geliyor gibi görünüyor. Tarihsel olarak, CAD dosyaları hem boyut hem de tasarım açısından nihai cihaza uygun olarak doğru olur, çünkü yanlış dosyalar kılıf tasarımcıları ve fabrikalar için maliyetli olabilir.

iPhone 15 serisinin yeni tasarım detayları ortaya çıktı

Söz konusu görsellere baktığımız zaman en dikkat çekici değişiklik, Lightning portundan USB-C'ye geçiş olarak görülüyor. Bu, 2012'den beri iPhone'larda ve çoğu Apple aksesuarında kullanılan Apple'ın özel konektöründen büyük bir ayrılık oluşturacak.

Tabi söz konusu yenilik, Avrupa Birliği'nin, tüm akıllı telefonlar ve cihazlar için ortak bir şarj standardı önerme baskısından kaynaklanıyor. Ancak yine de maalesef bu değişikliğin etkisi, veri transfer hızları ve şarj hızları için Apple'ın MFi programı için onaylanan kablolarla sınırlı kalabilir.

iPhone 15 serisinin yeni tasarım detayları ortaya çıktı - Resim : 2

Başka bir değişiklik, camın ve metal çerçevenin kenarlarının eğriliği. Cam kenarlarda hafifçe eğimli, böylece çerçeveye daha sorunsuz bir geçiş amaçlanmış. Çerçeve kendisi de önceki modelden daha kavisli. Bu değişiklik, telefonu tutmayı daha rahat hale getirecek ve yanlışlıkla dokunmaya karşı da önlem olacaktır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.