20 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

20 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi sonrası güncel duruma, yazımızın devamından göz atalım.

20 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

Ripple ile Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu ( SEC ) arasındaki yüksek profilli davada daha fazla bükülme ve dönüş kaydediliyor ve düzenleyici, bu konudaki duruşu nedeniyle giderek daha fazla hatalı.

20 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi

En son güncellemede, profesyonel Ripple avukatı John Deaton, SEC'in argümanlarını 'aptalca çirkin' olarak nitelendirerek bir kez daha patlattı. 

19 Şubat'ta bir tweet'te Deaton, düzenleyici kurumun Japonya'da XRP satın alan herkesin Ripple ve diğer tüm XRP sahipleri ile ortak bir girişimin parçası olduğu ve tokenin menkul kıymet olduğu iddiasını eleştirdi. Bu, Japonya'nın düzenleyicisi Finansal Hizmetler Ajansı'nın XRP'nin bir menkul kıymet olmadığını belirtmesine rağmen.

Aynı zamanda Deaton, SEC'in yalnızca Ripple'ın satışlarını takip etmesi durumunda ona karşı asla dava açmayacağını da belirtti.

“Ripple'ın #XRP teklifleri ve satışları ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal etmiş olabilir. Ve eğer SEC sadece Ripple'ın satışlarını takip ediyor olsaydı, SEC'e karşı asla dava açmazdım” dedi.

Deaton'ın daha önce, SEC'in Ripple'a karşı davasında elde edeceği tek kazancın, şirketin 2013'ten 2017'ye kadar XRP'yi menkul kıymet olarak satması olduğunu belirtmiş olduğunu belirtmekte fayda var. XRP belirteçleri biçimindeki kayıtsız menkul kıymetler.

SEC'in yetkisiyle ilgili sorular 

Başka bir yerde, Ripple'ın Baş Hukuk Sorumlusu Stuart Alderoty, 19 Şubat'ta bir tweet'te SEC'in görevini aşıyor olabileceğini ima etti.

Yetkiliye göre, devlet kurumlarının yasal yetkilerini aşmasını ve otokratikleşmesini önlemek için hukukun üstünlüğüne uymak gerekiyor.

“Bir teşkilat görevlisinin veya bir teşkilatın kendisinin iradesinin kanunun verdiği yetkiyi aşmasına izin verildiği ölçüde, hükümet bir otokrasi haline gelir. Bu "zincirsiz memurluk" tehdidine karşı "mahkemeler her zaman tetikte olmuştur." Jones - SEC (1936),” dedi.

XRP fiyat analizi

Basın zamanında, XRP günlük yaklaşık %0,2 kayıpla 0,39 dolardan işlem görüyordu. Haftalık grafikte, token %5 arttı.

20 Şubat 2023 itibarıyla Ripple - SEC davası güncellemesi - Resim : 1

XRP yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Öte yandan, XRP'nin piyasa değeri 19,84 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. 

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.