Mobil

iPhone 5'in fiyatına Bakan da isyan etti!

Bakan Binali Yıldırım iPhone 5 hakkında eleştirilerde bulundu.

iPhone 5'in fiyatına Bakan da isyan etti!

Apple'ın iPhone 5 gelmeden önce gündemden düşmediği gibi piyasaya sürüldükten sonrada gündemdeki yerini korudu. Bu bazen eleştiriler ile oldu bazen de özellikleri itibariyle. Cihaz ilk olarak geçtiğimiz haftalarda 3200 TL seviyesinden Türkiye'de satışa sunuldu ve şu anda iPhone 5, 2800 TL seviyesine geriledi.

Fakat bu düşüş bile iPhone 5'in gerçek fiyatından çok pahalı olarak ülkemizde piyasaya sürüldüğü gerçeğini değiştirmiyor. ABD'deki fiyatı 640 Dolar olan cihazın aradaki farkına baktığımız zaman ülkemizde bu telefonu satanların 1000 liraya yakın kar ettikleri görülüyor.

1349867926_83345-internet-kullanicisi-ulke-nufusuna-yaklasti.jpg

Binali Yıldırım Huawei'nin 10. yıl kutlamalarına katıldı ve ülkemizdeki akıllı telefon ve iPhone çılgınlığına şaşırdığını dile getirerek, iPhone 5'i eleştiren açıklamalarda bulundu.

Bakan Binali Yıldırım'ın sözleri şu şekilde:

"Alıp kullanmak kolay. Bir telefon için gece sıraya giriyorlarmış, kuyrukta yatıyorlarmış, hatta Türkiye'deki tedarikçiler adam tutup, oraya gönderip otel, yol parasını ödüyorlarmış, yahu bu akla ziyan bir iş. Bu memleketin insanı, kaynağı, fiyaka için mi yapıyor? Bu ülkenin daha fazlasını yapması lazım. Arkadaşlar, çırayla mumla haberleşmeyelim, en güzelini kullanalım ama en güzelini de yapalım. Yapabilecek kapasitemiz var. Yoksa üretenlere karşı kıskançlığımız yok ama biz de üretelim. Bizim ürünümüz de ne güzel ürünmüş diye konuşulsun, kapış kapış gitsin. Çözüm ortağınız Huawei ve benzerleridir. Bilişimde 10 yıl bir asır gibidir. Bilişim, son 20 yılda yenilikten yeniliğe koşuyor. Birçok ürün sadece iletişimle değil, bütün alanlarda hayatınızın bir parçası haline geliyor. İnsanların sosyal paylaşım sitelerinde internette, bilgisayar başında geçirdiği vakti aile, uyku ve sosyal hayata harcadığı vakitten daha fazla olduğunu görüyoruz. Zamanı nasıl yönetiyoruz? Bilişimde bulut sistem üzerine hep beraber daha çok yoğunlaşmamız lazım. Herkes faklı şey yapsın. Enerjiyi boşa harcamayalım. Bilişimdeki hedeflerimizin, 2023'e yönelik tespitlerimizin ve yetersiz olduğunu düşünüyorum. Birkaç sene sonra bunları gözden geçirmemiz gerekeceğini biliyorum. Son 10 yıl bunu bize gösterdi. Son 10 yılın değerleri gelecek 10 yıl için neler olabileceğini gösteriyor."

Yorumlar
Misafir
hakkaten saçmalık ya ipone beş para etmez öve öve bitiremiyolar . cihazda çekirdek yüksekligi bile yok . diger markalar hızla çekirdek atlarken ipone yi baş tacı yapıyolar. o ipone adam akıllı bi kamera yapsın ekranın dan elini çeksinde.
Cevapla
sami
telefon sektöründe son on yıl. 2002.. nokia lider. dünya pazar payının %60 i elinde. akıllı telefon yok. şimdi gelinen nokta kimsenin on göremeyeceği bir yerde. 2002 yılında biri one x i eline alsa uzaydan geldi sanirdi. evet türkiye telefon yapsa en cok sony nin telefonlarına benzer. türkiyenin otomobili otobüsü metrosu hep japonların ürünlerine benziyor
Cevapla
USAin cort
bakan hakli Ayfona devam
Cevapla
can
en iyisini istiyorsan git one x al sams s3 al
Cevapla
Misafir
ayni kalite yari fiyatina mi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.