Mobil

iPhone 5S'in kırılamaz denilen TouchID sensörünü siz de 5 saniyede kırabilirsiniz! Nasıl mı?

TouchID sensörünün kolay yoldan Hacklenmesi


Apple iPhone 5S ilebirlikte güvenlik anlamında telefonuna bambaşka bir boyut kazandırmıştı. Motorola Atrix ile akıllı telefonlara da giren parmak izi okuma sensörü iPhone 5S ile birlikte hem donanım hemde yazılım anlamında (iOS 7.0.2 den sonra) tek kelimeyle mükemmele kavuşmuştu.

Daha sonra HTC One Max ve son olarakta Galaxy S'5'te parmak izi okuma teknolojisi kullanılmıştı. Her iki telefondaki parmak izi okuma teknolojisi parmağın hareket ettirilerek okuması yapılıyorken iPhone 5S'te parmağınızı nasıl koyarsanız koyun o şekilde okuma yapabilen bir sensör vardı. 

Not: Galaxy S5 parmak izi okuma sensörünün çalışması ile ilgili çektiğimiz videoyu yarın yayınlayacağımız Galaxy S5 incelemesi içinde izleyebileceksiniz.

Apple bu sensörün kırılamaz olarak nitelendirmişti ama birçok geliştirici bu sensörü kırmak için büyük mesai harcamışlardı. Kırılamayacak hiçbir yazılım yoktur mantığı ise TouchID içinde çalışmış ve geliştiriciler yaptıkları programlar ile bu sensörün kırılabileceğini bizlere göstermişlerdi. 

Bu gün tanıtacağımız TouchID parmak izi okuma sensörünün hacklenmesi ise tek kelimeyle traji komik bir durum. Sadece 5 saniye içinde sizde iPhone 5S'inizin parmak izi okuma sensörünü kandırabilirsiniz.

Bunu yapmak için öncelikle telefonun TouchID kısmını açıyor ve parmak izimizi tanıtıyoruz. Daha sonra mesajlara girip çıkıyoruz; yada farklı bir programa. En son olarak hack edeceğimiz iPhone 5S'e bir cevapsız çağrı bırakıyoruz. Daha sonra aşağıdan yukarıya doğru çıkan Kontrol Merkezini açıp telefonu uçak moduna alıyoruz, üstten bildirim ekranını çekip cevapsız çağrıya tıkladığımızda son açtığımız uygulamaya TouchID kullanmadan erişebiliyoruz. Aşağıdaki videodan işlemin nasıl yapıldığını kendi gözlerinizle de görebilirsiniz.

Apple çok yakında bir güncelleme çıkartıp bu sorunu ortadan kaldıracağından eminiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.