Mobil

iPhone 6s ve 6s Plus iddiaları: Force Touch ekran teknolojisi ve pembe renk seçeneği

Yeni iPhone'lara dair bilgiler güvenilir kaynaklardan gelmeye devam ediyor.

iPhone 6s ve 6s Plus iddiaları: Force Touch ekran teknolojisi ve pembe renk seçeneği

The Wall Street Journal tarafından yayımlanan yeni bir rapor bir sonraki iPhone telefonlara dair önemli bilgiler içeriyor. Sitenin güvenilir kaynaklardan temin ettiği bilgilere göre iPone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde pembe renk seçeneği de yer alacak. Renk seçenekleri artırma konusunda muhafazakar davranan Apple nesil iPhone’larda altın, gümüş ve uzay grisinin yanına pembe rengi de eklemek istediği ve bu doğrultuda çalışmalar sürdürdüğü gelen bilgiler arasında.

1426059041_iphone-6s-pink.jpg

Gelecek nesil iPhone’larda yer alacağı konuşulan bir diğer özellik Force Touch olacak. Apple’ın ilk olarak iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’da yer vermek istediği fakat kalibrasyon sorunları nedeniyle ertelediği Force Touch özelliği ilk olarak Apple Watch akıllı saatte kullanıldı. 12-inç Retina ekranlı yeni MacBook ve yenilen MacBook Pro’nun trackpad’lerine de dahil edilen Force Touch yani algılamaya dönük ekran teknolojisi iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’un 4.7 ve 5.5-inçlik ekranlarında kullanılacak.

Force Touch özelliği Apple Watch’un iPhone’lara göre daha küçük olan ekranında önemli bir görev üstlenerek istem dışı dokunmaları engelleyebiliyor ve arayüzde daha hızlı gezinmenin önünü açıyor. Apple tarafında geliştirilen yeni algılama teknolojisi yeni nesil iPhone’larda geleneksel dokunmatik alışkanlıklarını büyük ölçüde değiştireceğe benziyor.

Apple’ın "Force Touch" tanımı

Apple Watch, dokunmayı ayırt etmesinin yanı sıra, ekrana uygulanan gücü de algılayarak kullanıcı deneyimine yepyeni bir boyut kazandırıyor. Force Touch, esnek Retina ekrandaki minik elektrotları kullanarak, hafif bir dokunuş ile güçlü bir basma hareketi arasındaki farkı anlıyor ve istediğiniz zaman ekrandaki içeriklerle ilgili belirli kontrollere anında erişmenizi sağlıyor. Force Touch ile, ekrana kuvvetli bir şekilde basıldığında Mesajlar, Müzik ve Takvim gibi uygulamalarda ek kontroller açılıyor. Aynı zamanda, çeşitli kadranlar arasından seçim yapmak, bir antrenmanı duraklatmak veya bitirmek, Harita’da bir adres aramak ve çok daha fazlasını başarmak için Force Touch’ı kullanabilirsiniz. Bu, Multi-Touch’tan bu yana geliştirdiğimiz en önemli yeni algılama teknolojisi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.