Mobil

iPhone, Android cihazları solladı!

Apple ilk kez Android pazarını komple geride bırakarak lider koltuğuna oturdu. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

iPhone, Android cihazları solladı!

ABD'de ilk kez, diğer akıllı telefon türlerinden daha fazla iPhone kullanılıyor. Artan fiyat maliyetlerine rağmen Apple şu anda Android telefonları geride bırakmış durumda. Financial Times, analitik firması Counterpoint Research'ten alınan verilere atıfta bulunarak, iPhone'un Haziran ayında tüm Android ekosistemini geçerek ABD pazar payının yüzde 50'sini talep ettiğini bildirdi. Böylece Apple, Amerikan akıllı telefon pazarındaki en yüksek payını elde etti. 

iPhone, Android cihazları solladı!

iPhone, Android cihazları solladı! - Resim : 1

iPhone'un ilk günlerinde, iOS hiçbir zaman yüzde 50'ye yakın bir pazar payına sahip değildi. O zamanlar Blackberry, Nokia ve Motorola gibi şirketler akıllı telefon alanına hakimdi. 2010 yılında, yani ilk çıkışından iki yıl sonra, Android, iOS'u geride bıraktı. Statcounter'a göre, o zamandan beri Google'ın mobil işletim sistemi, küresel akıllı telefon pazarında 2022 itibariyle yüzde 70'ten fazla pazar payı talep ederek baskın güç oldu.

Google'ın muhtemelen endişelenecek bir şeyi yok. Ne de olsa iPhone, diğer pazarlara kıyasla ABD'de her zaman büyük bir varlığa sahip oldu. Yine de, şirket muhtemelen durumu yakından izliyor. Counterpoint'in araştırma direktörü Jeff Fieldhack, The Times'a “Bu, dünyanın diğer zengin ülkelerinde de görüldüğünü görebildiğimiz büyük bir dönüm noktası” dedi. Bu noktaya kadar Apple, 2022'nin ikinci çeyreğinde premium akıllı telefon pazarına hakim oldu ve iPhone, segmentteki tüm satışların yüzde 57'sini temsil etti ve herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.