Mobil

iPhone kan kaybetmeye devam ediyor

Piyasaya sürülen iPhone sayısının yıllık bazda yüzde 18.2 oranında düştüğü açıklandı. Apple'da kan kaybı sürüyor.


Akıllı telefon pazarında satışların azalmaya başladığı bilinen bir gerçek. Ancak bu azalma bazı markalar için ciddi bir krize dönüşmüş durumda. Ürünlerini yüksek fiyatlardan satıp ikonik birer ürün haline getirmesiyle bilinen Apple cephesinde işler iyi gitmiyor. Markanın son mali çeyreğinde bir öncek yılın aynı çeyreğine göre iPhone modellerinde yüzde 12'lik bir gelir kaybı yaşamasının ardından şimdi de piyasaya sürdüğü iPhone modellerinin sayısında da büyük bir artış yaşandı.

iPhone kan kaybetmeye devam ediyor

Dünyanın önde gelen araştırma şirketi IDC'nin açıkladığı verilere göre dünya çapında 2019 ikinci çeyreğinde piyasaya sürülen telefon sayısında yüzde 2.3 oranında bir düşüş yaşandı. Bu düşüşten en çok etkilenen marka ise yüzde 18.2 ile Apple'ın iPhone modeli oldu. Geçen yıl aynı dönemde 41.3 milyon adet iPhone modelini piyasaya süren Apple, bu yılın aynı döneminde ise 33,8 milyon telefona ulaşabildi. Apple'ın pazarı payına baktığımızda yüzde 22.7 ile Samsung ve yüzde 17.6 ile Huawei'nin ardından yüzde 10.1 ile üçüncü en büyük telefon markası olduğu  görülüyor. 

Bu arada aynı raporun bir önceki çeyrek sonuçları içeren sürümünde de Apple'ın piyasaya sürdüğü telefon sayısında düşüş yaşanmıştı. 2019 birinci çeyreğinde iPhone'un pazar payı bir önceki döneme göre yüzde 30.2 oranında azalmış yüzde 11.7 olmuştu.  

Raporda Apple'dan sonra en büyük düşüş ise diğer kategorisindeki markalarda yaşanıyor. Bu kategorideki markalar yıllık bazda yüzde 8'lik bir düşüş yaşamış görünüyor.

Yaşanan bu keskin düşüşün birden çok sebebi bulunuyor: iPhone modellerinin eskisi gibi inovasyon sunamaması, fiyatların (ABD için bile) yüksek kalması, Türkiye gibi pazarlarda güdülen fahiş fiyat politikası gibi sebeplerden dolayı iPhone modelleri eskisi kadar satmıyor. Ayrıca Çin merkezli Huawei, Xiaomi, Oppo, OnePlus gibi markalarla Güney Koreli Samsung gibi rakiplerin gelişmiş Android telefonlar sunması da iPhone'un işini zorlaştıran nedenlerden biri.

IDC rakamlarına baktığımızda ise Samsung'un geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5.5 oranında daha fazla telefon piyasaya sürdüğü görülürken, Huawei'de bu artış yüzde 8.3 oldu. Çin merkezli Xiaomi için yüzde 0.2 oranında daha az telefon piyasaya sürdü. Bir diğer Çin merkezli telefon üreticisi OPPO'da ise artış az olsa yüzde 0.2 oldu.

Halen ikonik bir telefon olan iPhone, dünya çapında popüler bir ürün olmaya devam ediyor. Ancak işler eskisi gibi değil ve Steve Jobs'un ölümünün ardından inovasyonunu kaybeden Apple için işler iyi gitmiyor. Yeni modellerinde önemli yenilikler ve daha uygun fiyat seçenekleri sunmazsa önümüzdeki yıllarda iPhone için tehlikenin daha da büyüyeceğini söyleyebilirim.

Raporun İngilizce olan orijinaline IDC'nin internet sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Yorumlar
Smart
Apple Steve Jobs’ tan sonra zor bir dönemde. O dönemde yüksek fiyatına rağmen satışı yüksekti. Şimdi ise tüketici fiyata takılıyor. Gerçekten fiyatı özellikle Türkiye’de yüksek kalıyor. Samsung dan sonra Huawei nin ardında kaldı. Tüketiciyi etkileyecek yeni şeyler sunmuyor. Eskinin mirasını yemeye devam ediyor.
Cevapla
yakup
fiyatları abartıyorlar yüksek fiyatlar olunca alan olmaz satış hedeflerine düşüş yaşarlar ürettiği telefonları piyasa durumuna göre üretmesi gerekir ki satış hedefine Ulaşşın
Cevapla
abdullah
fiyatları türkiyede pahalı sebebi de apple değil yurt dışında samsungla aynı fiyatları
Kullanıcı
Zaten Apple'ın bu kadar satması mucize. Özellikler cağımızın gerisinde, ama fiyatı abartı olduğu için genelde zenginlik göstergesi olarak masaya konulması zihniyeti ile alınan telefon... Tabi artık bu zihniyet yavaş yavaş siliniyor.
Cevapla
Demir
Öncelikle kenan denilen fakire cevap verme gereği duydum zira bir yazılımcı olarak senin kulaktan duyma bilgilerle insanlara tepeden bakarak cevap verdiğin konuya değinmek gerekirse karşımda bir kuru sıkı olduğunu gördüğümü belirtmek isterim.Yazılım büyük bir etken olsada tek başına çözüm değildir 2800 mah ile 4000 mah aynımıdır ki eğer illa yazılım diyorsan opponun coloros işletim sistemini araştırmanı ve ne derece stabil olduğunu anlamanı isterim iphone kaliteli olsada onun kalitesinin ederi verdiği fiyatın yarısıdır bunları da içinde ordan burdan aldığı 1.5tllik parçalarla artı yazılımı katarak anlayabilirsin ama burada mevzu senin bilgi sahibi olmadan insanları hor görerek cevap vermendir muhtemelende iphone sahibi ve savunucusudursun benden sana tavsiye iphone alma haysiyet al.
Kenan
Senmisin teknolojiden anlayan bende teknoloji ile senin yerin dibine gömerim.sizin gibi fakirlerde ancak kötüler kedi uzanamadığı ciğere mındar dermiş o misal anladın mı...iPhone daki telefonda görüntü işleme teknolojisi hiç bir telefonda yok bundna haberin var mı teknoloji fakiri
Mustafa
Senin aklın ermez diye yoruma cevap yazan teknoloji fakiri arkadaşa cevap veriyorum. Biz bu dunyada yaşıyoruz ve donanım olarak 1250 veya 1500 tl lik özelliklere sahip olan telefonlarını 8-9.000 tl ye senin gibi teknolojiden anlamayan arkadaşlara satıyor. Donanımı da yükselteceğini sanmıyorum çünkü iphone 6 dan beri nerdeyse aynı donanımla iphone 7-8-9-10 diye sadece isim değişikliği ile insanları sagan bir firma. Çünkü kullanıcıları senin gibi halen eski donanımları geleceğin teknolojisi gibi anlatıyor. Diğer firmalar yenilik yapıyor iphone da daha ucuz malzemeyi daha pahalıya nasıl sarartımın peşinde. Senin gibi iphone fanları olduğu sürece de kendini geliştirmesine gerek yok.
Kenan
Sen hangi dünya da yaşıyorsun bilmiyorum ama iPhone özelliği senin aklın ermediği teknolojiyle üretiliyor şöyle ki sizin hava attığınız bilmem kaç GB ramleri iPhone 3 veya 4 GB RAM ile halledebiliyor..siz yılda bilmem kaç format atarsınız ama onlarda formatsız 3 yıl geçirseniz bile ihtiyacı yoktır ... diğer telefon şirketleri ilk önce kendi işletim sistemini geliştirsin sonra iPhone kafa tutmaya çalışsın
Ahmet
Gayet normal bir durum. Apple eski apple değil.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.