Mobil

Apple'da iPhone hüsranı

Apple'ın son mali çeyrek raporunda açıklanan rakamlara göre iPhone satışlarındaki düşüş sürüyor.


Birçok şirket gibi mali çeyrek raporunu yayınlayan Apple'da iPhone satışları düşmeye devam ediyor. 29 Haziran'da sona eren 2019 yılının üçüncü çeyreğine ait mali çeyrek raporunda iPhone satışlarındaki düşüş dikkatlerden kaçmadı.

iPhone satışları düşmeye devam ediyor

Apple, yayımladığı raporda gelirlerini 53.9 milyar dolar olarak açıkladı. Bu gelir miktarı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde birlik artış anlamına geliyor. Apple'ın gelirleri ABD'de 25.1 milyar dolar olurken gelirlerin Çin ve Avrupa'da düştüğü görülebiliyor.

Rapora göre Apple, Çin'den 9.2 milyar dolar ve Avrupa'dan 11.9 milyar dolarlık gelir elde etti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu gelirler Çin'de 9.6 milyar dolar ve Avrupa'da ise 12.1 milyar dolar değerlerini görmüştü. Japonya'dan 4.1 milyar dolar gelir elde etmeyi başaran Apple, geçtiğimiz yıla göre gelirini yüzde 9.4 oranında artırmış oldu. Dünyanın diğer bölgelerinde de Japonya'da yaşanan duruma benzer bir durum yaşandı ve gelirler yüzde 9.5 artış göstererek 3.6 milyar dolarlık gelir elde edildi.

iPhone gelirleri yüzde 12 oranında azaldı


Akıllı telefon pazarındaki düşüş, Apple ürünlerinin eskisi kadar ilgi görmemesi, yeni inovasyon getirmemesi ve benzeri sebeplerden dolayı iPhone satışlarında ciddi bir azalma olduğu görülüyor. Geçen yılın aynı dönemine göre telefon gelirlerinde yüzde 12 oranında düşüş olduğu görülüyor. Apple telefon satışlarına ait rakamları vermeyi bıraktığı için ne kadar telefon satıldığı bilinmiyor ama gelir bazında rakam verdiği için gelirlerde azalma olduğu net bir şekilde anlaşılıyor. Buna göre Apple üçüncü mali çeyrekte iPhone satışlarından 25.99 milyar dolar gelir elde etti. Bu rakam önceki yılın aynı döneminde gerçekleşen 29.470 milyar dolara göre yüzde 12 düşüş anlamına geliyor.

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma ise ABD'de kullanıcıların iPhone telefonlarını bırakıp Android cihazlara geçtiğini ortaya çıkarmıştı. Apple'ın son çeyrek sonuçlarını internet sitesinden görebilirsiniz. 

Yorumlar
Nasi yani
Adamlar 54 mr dolar kazanmis nerdeyse aglayacaz..
Cevapla
sinan
beter olsun araba fiyatına telefon satıyorlar iyiki varsın android...
Cevapla
bülent
trump a rağmen apple çinden gelir elde ediyor yanii halen!!??
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.